Novinky - revmatoidní artritida

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.

Léky nejsou jedinou zbraní

Většina lidí si v souvislosti s terapií bolesti představí zejména léčbu za pomoci pilulek – analgetik. Medikamenty však zdaleka nejsou jedinou zbraní, kterou máme proti bolesti k dispozici. V některých případech lze úspěšně využít také akupunkturu nebo některé psychoterapeutické techniky.

Tradiční čínská medicína

Akupunktura představuje jeden z nástrojů tradiční čínské medicíny. Ta věří, že je pomocí speciálních jehliček zavedených do přesně určených bodů na povrchu těla možné ovlivnit nervový, endokrinní a imunitní systém a tím mimo jiné zmírnit bolest.

Uvolnění v představách

Psychoterapie využívá k ovlivnění bolesti řadu technik. Příkladem může být takzvaná imaginace, při níž si nemocný představuje mořskou pláž, kvetoucí louku či jiný pozitivně působící vjem. Upnutím pozornosti na příjemný zážitek je pak docíleno odpoutání koncentrace od nežádoucí bolesti.

Síla hypnózy

Hypnóza je stav změněného a zúženého vědomí. V hypnotickém stavu může nemocný odvrátit svou pozornost od bolesti, čímž se zmírní její vnímání. Příznivě ovlivnit vnímání bolesti je možné také pomocí takzvaných posthypnotických sugescí. Pacient si například stiskem palce a ukazováku podle potřeby sám vyvolává reakci, která byla nacvičena v hypnóze (např. právě utišení bolesti). Využití hypnózy se uplatňuje při tlumení jak akutní, tak dlouhodobé bolesti.

Ačkoliv je bolest nedílnou součástí mnoha onemocnění, neměla by nás zcela ovládat. Pokud bolest trápí také vás, neváhejte se obrátit na svého lékaře pro informace o možnostech jejího ovlivnění.

(veri)

Zdroj: www.medicinenet.com

 

Hodnocení článku:
(2008 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Lupénka ovlivňuje život pacientů v řadě aspektů, těhotenství nevyjímaje. Není proto s podivem, že se ženy, které se pro početí rozhodnou, zajímají, jaký vliv může mít tato choroba a její léčba na jejich potomka.
10. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Jaké povolání vybrat dětem s JIA

Jaké povolání vybrat dětem s JIA

Ačkoliv juvenilní idiopatickou artritidou trpí především děti a v dospělosti se upravuje, nese s sebou tato nemoc další rizika. Lidé, kteří ji v mládí prodělali, nemohou vykonávat všechny činnosti a povolání jako zdravá populace.
20. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které se objeví už v dětském věku. Jsou pro něj charakteristické bolesti, otoky a omezení pohybu v kloubu. Zejména bolest pak dokáže pořádně potrápit nejen dětské pacienty, ale i jejich rodiče. Ti pak vyzkouší kromě pravidelného rozcvičování i řadu léků s různým efektem.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.
10. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: