Novinky - revmatoidní artritida

Včasné odhalení revmatoidní artritidy pomáhá dostat nemoc pod kontrolu

Včasné odhalení revmatoidní artritidy pomáhá dostat nemoc pod kontrolu

U každé nemoci platí, že čím dříve se na ni přijde, tím lépe je pak léčitelná. Nejinak je tomu i u revmatoidní artritidy.

U tohoto zánětlivého onemocnění mají lékaři právě pro jeho včasný záchyt výbornou diagnostickou metodu.

Revmatoidní artritida je jednou z nejčastějších autoimunitních chorob, postihuje kolem 1 % světové populace. Je charakteristická zánětem tzv. synoviální membrány v kloubu, který se šíří souměrně od malých po velké klouby. Mezi počáteční příznaky patří bolestivost drobných prstních kloubů spojená s jejich ranní ztuhlostí.

Revmatoidní faktory překonány?

Dříve bylo nejčastěji používaným testem v případě podezření na revmatoidní artritidu (RA) určování revmatoidních faktorů (RF). Jde o protilátky třídy Ig M, které se objevují u 60–80 % těchto pacientů.

Lékaři ale hledali další způsoby, jak tuto nemoc odhalit. Probíhaly výzkumy a ukázalo se, že aminokyselina citrulin je základní složkou některých antigenů, proti kterým se protilátky u revmatoidní artritidy tvoří. Dalším podrobným pozorováním se potvrdilo, že protilátky proti cyklickému citrulinovému peptidu (CCP) jsou novým a vysoce citlivým ukazatelem pro tuto chorobu.

Anti-CCP v 96 % „označí“ revmatoidní artritidu

Protilátky proti CCP, tzv. anti-CCP, jsou převážně třídy Ig G a mají 96% specifičnost právě pro revmatoidní artritidu. Lze je sledovat i ve velmi brzkém stadiu nemoci a mají vysokou předpovědní hodnotu: u pacientů s protilátkami anti-CCP se rozvíjí značně větší radiologicky sledovatelné poškození než u pacientů, u kterých se tyto protilátky nevyskytují. Tím pádem lze předpovědět, že tito nemocní mohou mít pravděpodobně v budoucnu „agresivnější“ formu revmatoidní artritidy, která může postihnout více jejich klouby. A to je podnětem k neodkladnému zahájení účinnější léčby.

Odlišení nemoci od podobných diagnóz

Diagnózu revmatoidní artritidy často potvrdí až samotný průběh onemocnění. Další možné příčiny zánětu v kloubech totiž od ní zpočátku mnohdy nelze přesně odlišit. Protože anti-CCP protilátky mohou být určeny ve velmi časných stadiích nemoci až u 79 % pacientů, významně přispívají k časnému odhalení nemoci a také k odlišení od jiných druhů autoimunitních onemocnění. Kombinace revmatoidního faktoru s anti-CCP protilátkami zvyšuje jistotu diagnózy revmatoidní artritidy až na 97%.

Včasná diagnostika a okamžité zahájení léčby u RA jsou nezbytné k udržení kontroly nad nemocí. A k tomu anti-CCP protilátky podstatně přispívají.

(jnl)

Zdroj: cme.medscape.com/viewarticle/538139
www.onkologickecentrum.cz
www.tribune.cz/archiv/mpp/33/815

Hodnocení článku:
(4763 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.
17. 12. 2022 Revmatoidní artritida
10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
19. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.
10. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: