Novinky - revmatoidní artritida

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.

Voda nás totiž nadnáší, a klouby tak nemusí nést tíhu celého těla. Kromě toho toto cvičení zlepšuje sílu svalů a zdatnost kardiovaskulárního systému, ale také přináší lepší rovnováhu, obratnost a vytrvalost. Nejlepší ze všeho však je, že pohyb ve vodě je mnohem zábavnější a jednodušší než klasické suchozemské posilování.

Sedm doporučených cviků

Kromě bazénu, moře či jezera budete potřebovat i dvě pomůcky: plaveckou „žížalu“ a malý gymnastický míč. Samotné cviky jsou velmi jednoduché, a tak z nich nemusíte mít strach, i když nejste příliš dobří plavci.

  1. Běh ve vodě. Velmi jednoduchým pohybem napodobujete klasický běh, důležité však je, aby vaše nohy byly celou dobu v kontaktu se dnem. Běhání ve vodě je základním cvikem, který můžete kombinovat s méně náročnými. Vždy cvičte přibližně 3 minuty a poté odpočívejte.
  2. Pavouk. Stoupněte si proti okraji bazénu a snažte se po něm chodit nahoru a dolů. Horní část těla přitom stabilizujete pohybem rukou.
  3. Cvik se žížalou I. Postavte se na dno bazénu s nataženýma nohama, žížalu uchopte oběma rukama v jejím středu a snažte se ji tlačit na dno, dokud nebudete mít nad hladinou pouze hlavu. V této pozici vydržte 1–2 minuty.
  4. Cvik se žížalou II. Tentokrát si střed žížaly dejte pod chodidlo, pokrčte nohu v koleni a druhou se opírejte o dno. Snažte se v této pozici balancovat několik minut.
  5. Cvik se žížalou III. Ve větší hloubce se na žížalu posaďte jako na kolo a nohama „šlapejte do pedálů“. K tomu můžete přidat i pohyb horních končetin.
  6. Gymnastický míč I. Vestoje uchopte míček do natažených rukou a ponořte ho do úrovně pasu – v této pozici vydržte asi 30 vteřin.
  7. Gymnastický míč II. Pohyb je podobný běhu ve vodě, tentokrát však s ponořeným míčem ve vašich rukou.

Toto je jen výčet základních cviků, které vám uleví od bolesti při revmatoidní artritidě. Fantazii se však meze nekladou a vy můžete hledat inspiraci i z jiných zdrojů. Čím více pohybu si dopřejete, tím vděčnější vaše ztuhlé a bolestivé klouby budou.

(holi)

Zdroj: www.lifescript.com

Hodnocení článku:
(2889 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
27. 4. 2013 Revmatoidní artritida
Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. Jeho změnu jim „hlásí“ bolavá kolena, ramena, kyčle, páteř i drobné klouby prstů. V zimě se přitom bolest stává téměř nesnesitelnou. Poradíme, jak na ni vyzrát.
19. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Máte potíže s chůzí, obtížně se pohybujete? Ať se vaše příznaky v zimě zhoršují, nebo zlepšují, měli byste dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat uklouznutí a pád. Že nevíte, jak na to? My ano!
8. 12. 2016 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Cílená terapie pomáhá zvládnout revmatoidní artritidu mnoha pacientům. Originálním přípravkům končí patentová ochrana a na trh vstupují biosimilars. O co se jedná?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: