Novinky - psoriáza

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Soupeřit s psoriázou o každý centimetr kůže je obtížné a únavné. Jenže nezbývá než vytrvat a hledat tak dlouho, až některý z postupů opravdu zabere. Lupénka je sice nevyléčitelné onemocnění, existuje však celá řada léků, které její příznaky úspěšně potlačují.

Buďte mazaní!

Lokální prostředky jsou takové, které jsou v podobě krémů nanášeny přímo na postižená místa.

  • Do této skupiny patří například kyselina acetylsalicylová. Při aplikaci zjemňuje a urychluje odstranění poškozené kůže. Pokud se ale natírá na velké plochy, hojně se vstřebává do organismu, což je nevítaný vedlejší účinek tohoto typu terapie. Navíc dochází ke ztenčení kůže, takže je poté mnohem křehčí a snáze zranitelná.
  • Jinou alternativou jsou masti a krémy na bázi steroidů. Jsou sice na lékařský předpis, ale skutečně účinně potlačují zánět. Silnější preparáty však mohou způsobovat přehnanou suchost, pocity svědění, pálení a opět ztenčování pokožky.
  • Tyto nežádoucí účinky obvykle nemívá lék kalcipotrien, což je blízký příbuzný vitaminu D. Jedná se rovněž o látku aplikovanou místně – tedy na kůži –, kdy se využívá jejích schopností redukovat zarudnutí a svědivost. U některých lidí se však naneštěstí záhy vyvine kontaktní alergie.

Sluneční kouzla 

I obyčejné sluneční záření, ne však příliš silné, aby způsobilo spálení, má pozitivní vliv na projevy lupénky. Proto lékaři někdy doporučují takzvanou fototerapii ultrafialovým zářením UVA a UVB. Tato léčba bývá využívána buď samostatně, nebo v kombinaci s tabletkami, které mají za cíl učinit pokožku vůči záření více vnímavou. V současnosti se ovšem od tohoto typu terapie poněkud upouští kvůli zvýšenému riziku rakoviny kůže. UVB záření se z tohoto hlediska považuje za mnohem bezpečnější než UVA.

Spoutaná imunita

Pokud všechny ostatní metody selžou, je možné předepsat i celková léčiva, která se užívají vnitřně, a to nejčastěji formou prášků. Některá fungují na principu mírnění přehnané reakce imunitního systému (která je za lupénku zodpovědná). Takovou látkou je například methotrexát, kterým se léčí i další revmatická onemocnění, ale i některé formy rakoviny. Dále je možné užívat i retinoidy, ale pozor! Jedná se o látky, které velmi škodí těhotným ženám, proto je lékaři mohou předepisovat jen pacientkám užívajícím hormonální antikoncepci.

Sůl nad zlato

Pokud chcete pro své zdraví udělat ještě něco navíc, zkuste přírodní medicínu. Jen máloco ovšem nahradí pobyt na slunné pláži a plavání v moři. Mořská voda má totiž na pleť obecně velmi dobrý vliv. Dokonce tak dobrý, že se doporučují používat preparáty s bahnem a solí z Mrtvého moře.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2241 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.
12. 4. 2010 Psoriáza
Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Lupénka patří mezi chronická onemocnění, jejichž průběh a závažnost projevů jsou ovlivňovány vnějšími podmínkami. K těm, které můžeme jen obtížně eliminovat a bránit se jim, patří mimo jiné počasí. Zde je několik tipů, jak přežít zimní měsíce, aniž by se vaše onemocnění příliš zhoršilo.
6. 12. 2013 Psoriáza
Inzerce: