Novinky - revmatoidní artritida

Co je lepší volba pro revmatiky, lázně nebo wellness?

Co je lepší volba pro revmatiky, lázně nebo wellness?

Lázeňská léčba má u nás velkou tradici. Využívá se jako součást léčby při četných onemocněních včetně revmatoidní artritidy. Wellness pobyty získávají na popularitě zejména v posledních letech. Jsou pro revmatiky vhodné stejně jako lázně?

Lázně pomáhají 

Obecně lázeňská léčba revmatikům prospívá. Vhodná je zejména pro ty, u kterých není choroba příliš aktivní. Před úplným propuknutím nemoci dominuje únava, depresivní stavy, bolest kloubů a ranní ztuhlost. Lázeňská péče působí příznivě na všechny tyto neduhy – týkající se jak těla, tak duše. Navíc rehabilitací, cvičením a dalšími procedurami se zvyšuje zdatnost a též jemná motorika. Dosáhnout lze dokonce i snížené bolestivosti. Zlepšení soběstačnosti spolu s příjemným lázeňským prostředím má příznivý vliv na psychiku.

S wellness pobyty opatrně

Wellness by se s nadsázkou dalo označit za odpočinek pro zdravé. Program bývá zaměřen spíše na relaxaci od každodenního stresu. Nemocným lidem však může způsobit nečekané problémy. Kromě toho, že v lázních jsou zajištěny i služby zdravotnického personálu, se wellness hotely liší také svojí nabídkou. Pro nemocné s revmatoidní artritidou je vhodné zvolit si wellness pobyt s programem co nejbližším tomu lázeňskému. Je také důležité si procedury dopředu nastudovat a poradit se o nich se svým lékařem.

Na klouby teplo, nebo chlad?

Lázně jsou pro revmatiky vhodnější i proto, že lze zajistit úhradu lázeňské léčby zdravotní pojišťovnou. Revmatolog je jedinou osobou, která může rozhodnout o vhodnosti nabízených procedur. Zatímco během wellness pobytu si klienti vybírají procedury sami. Osoby s revmatoidní artritidou by měly dávat pozor zejména na exotické masáže, některé sportovní aktivity a teplotní extrémy.

Problematické mohou být třeba příliš teplé procedury. K zahřívání kloubů se využívá/-ají:

  • teplá sprcha,
  • zábaly (například parafínové),
  • ultrazvuk,
  • prohřívání pomocí elektrického proudu. 

Teplo sice dokáže uvolnit ztuhlé klouby a ulevit od bolesti, je také ideální přípravou před cvičením a posilováním, ale při některých postupech za použití tepla může dojít k oživení zánětu. Před podstoupení takových procedur je tedy důležité nejprve zhodnotit aktivitu onemocnění.

Na akutní záněty zase pomáhají spíše chladné zábaly, sprchy, led nebo chladivé spreje. Studené při akutním zánětu uleví od bolesti a uvolní svalové napětí.

Pohyb s přihlédnutím k aktuálnímu stavu 

V rámci wellness i lázeňské léčby často přijde ke slovu i fyzická aktivita. Lidé trpící revmatoidní artritidou se někdy pohybu spíše vyhýbají. Mívají pak sníženou svalovou sílu a výkonnost. V klidové fázi onemocnění je důležité věnovat denně cvičení alespoň půl hodiny. Sestavu optimálních cviků pro váš zdravotní stav a stupeň kloubního postižení vám pomůže sestavit rehabilitační pracovník. Vhodné jsou i další aktivity – pravidelné procházky, jízda na kole nebo plavání. Pokud trpíte osteoporózou, míčovým hrám a cvikům s doskokem se ovšem raději vyhněte. 

Lázeňské a wellness pobyty bezpochyby umožňují odpočinout si od každodenních starostí. Pokud ale trpíte revmatoidní artritidou, dbejte zvýšené opatrnosti při výběru procedur. Některé mohou průběh onemocnění zhoršit. Vždy se před jejich volbou poraďte se svým lékařem. 

(dos)

 

Zdroje:

https://emedicine.medscape.com/article/331715-treatment#d12
http://www.lecebnelazne.cz/
Hodnocení článku:
(2575 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i váš případ, neváhejte a jděte k lékaři. Možná máte tzv. vodu v koleni, která může signalizovat závažné onemocnění.
11. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být i děti – a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let...
8. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: