Novinky - revmatoidní artritida

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.

Časem bývá nutné zvýšit dávky

Léky proti bolesti zahrnují i ty, na kterých se člověk za určitých okolností může stát fyzicky či psychicky závislým. Bohužel ti nejúčinnější bojovníci proti utrpení představují zároveň i největší riziko. Užívání těchto léků je pro některé pacienty ovšem nevyhnutelné.

Odborníci tvrdí, že nebezpečná psychická závislost na lécích proti bolesti nevzniká příliš často. Pacienti a jejich lékaři se spíše setkávají s takzvanou zvýšenou tolerancí těchto přípravků. To znamená, že tělo si na látku zvykne, a tak je jí časem potřeba větší množství.

Opioidy pomáhají, ale…

Hlavními představiteli léků tlumících bolest jsou opioidy. Patří k nim například hydrokodon, morfin nebo kodein. Lidé s chronickými bolestmi užívající opioidy si na těchto lécích často vypěstují takzvanou fyzickou závislost. To znamená, že jejich tělo si na lék zvykne, a pokud jej náhle vysadí, potýkají se s nepříjemnými abstinenčními příznaky. S něčím takovým je nutné počítat a tento stav nesmíme zaměňovat se skutečně nebezpečnou psychickou závislostí. Při psychické závislosti pacient:

  • pociťuje nutkavou touhu po léku,
  • užívá léky nad předepsané množství a mimo stanovenou dobu,
  • není schopen se při užívání léku kontrolovat,
  • pokračuje v užívání léku i přesto, že situace přináší negativní důsledky (mentální, fyzické, sociální či finanční) pro něj či jeho blízké.

Ženy jsou náchylnější

Riziko vzniku závislosti na lécích proti bolesti zvyšují tyto okolnosti:

  • nerespektování nebo nedbalé dodržování doporučení k užívání léků,
  • drogová závislost v minulosti,
  • věk – lidé mladší 26 let a starší 65 let jsou ohroženi více,
  • pohlaví – ženy propadají závislosti častěji než muži.

Stop závislosti

Dodržováním následujících zásad snížíte riziko vzniku psychické závislosti na minimum.

  • Pečlivě dodržujte doporučené dávkování.
  • Konzultujte s lékařem či lékárníkem případné lékové interakce (pokud užíváte i jiné léky, jejich účinky mohou nějakým způsobem ovlivňovat účinky léků proti bolesti).
  • Každou změnu dávkování konzultujte s lékařem.
  • Nikdy neužívejte léky, které nejsou určeny přímo vám osobně.

(brbr)

Zdroj: 
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2679 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.
17. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Artróza není artritida!

Artróza není artritida!

Artróza a artritida jsou zcela odlišná postižení poškozující klouby. Svými projevy se ale výrazně prolínají a v konečném důsledku se projevují shodně. Při obou postiženích bolí klouby.
22. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Pravidelné cvičení utužuje fyzické i psychické zdraví. Toto pravidlo platí dvojnásob pro jedince trpící revmatoidní artritidou. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že pohyb zlepšuje pohyblivost kloubů, brání rozvoji svalové slabosti a přispívá k udržení duševní pohody.
25. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Na vzniku nebo vzplanutí revmatoidní artritidy se podílejí i zevní vlivy. Ukazuje se, že mezi ně patří i kouření cigaret. Švédští vědci si dali za cíl zjistit, jaký je vztah mezi výskytem revmatoidní artritidy různé závažnosti, mírou kouření cigaret a genetickými předpoklady pro revmatoidní artritidu...
20. 2. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: