Novinky - revmatoidní artritida

Jak se projevuje juvenilní idiopatická artritida?

Jak se projevuje juvenilní idiopatická artritida?

Juvenilní idiopatická artritida patří mezi nejčastější chronická revmatická onemocnění u dětí a adolescentů do 16 let. Co byste o ní měli vědět?

Juvenilní idiopatická artritida se u dětí do 16 let projevuje nejméně šestitýdenním zánětem kloubů. Postihnout může jeden nebo i více kloubů zároveň. Nejčastějšími příznaky onemocnění jsou:

  • bolest kloubů – i když si dítě přímo nestěžuje na bolest, jako rodič si můžete všimnout, že když ráno vstane z postele, kulhá,
  • otok – častější bývají otoky u velkých kloubů, například kolen,
  • ztuhlost – projevuje se hlavně po ránu, dítě se jeví nemotornější než obvykle,
  • horečka,
  • zduřené lymfatické uzliny,
  • vyrážka na trupu, která bývá horší ve večerních hodinách.

Při juvenilní idiopatické artritidě imunitní systém napadá tkáně a vědcům se zatím nepodařilo objasnit, proč k tomu dochází. Určitou roli v tomto procesu pravděpodobně hraje dědičnost a životní prostředí. Některé genové mutace totiž mohou způsobit, že jedinec je citlivější na faktory vnějšího prostředí (např. viry), které mohou onemocnění vyvolat.

Pravidelné kontroly očí a růstu

Za nejvážnější komplikace onemocnění se považuje:

  • nitrooční zánět, protože pokud zůstane neléčený, může jeho následkem dojít ke vzniku šedého nebo zeleného zákalu, či dokonce k oslepnutí, navíc se často vyskytuje bez příznaků, proto je důležité, aby byli pacienti s juvenilní artritidou pravidelně vyšetřováni očním lékařem,
  • poruchy růstu a vývoje kostí.

Více možností léčby

Určení diagnózy juvenilní idiopatické artritidy není snadné, protože bolestmi kloubů se projevuje i celá řada jiných onemocnění. K potvrzení onemocnění slouží speciální krevní testy společně se zobrazovacími vyšetřeními (rentgenem nebo magnetickou rezonancí). 

Aby se předešlo poškození kloubů, je důležité důsledně udržovat fyzickou aktivitu vedoucí k zachování jejich plné pohyblivosti a síly. Zároveň se tím omezí jejich bolestivost. K léčbě se nejčastěji používají:

  1. nesteroidní antirevmatika – např. běžný ibuprofen,
  2. chorobu modifikující léky,
  3. biologické léky,
  4. kortikosteroidy.

Volba konkrétního způsobu léčby samozřejmě záleží na pokročilosti onemocnění a celkovém zdravotním stavu pacienta.

(hah)

 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/juvenile-idiopathic-arthritis/symptoms-causes/syc-20374082

https://emedicine.medscape.com/article/1007276-overview

Hodnocení článku:
(2852 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
15. 4. 2012 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Lázeňské kúry jsou pro revma ideální, vyzkoušejte je i vy

Lázeňské kúry jsou pro revma ideální, vyzkoušejte je i vy

V léčbě revmatické artritidy se uplatňuje nejen užívání protizánětlivých léků, ale také fyzioterapie, rehabilitace a balneoterapie v lázních. Ty jsou vhodné zejména pro pacienty, u nichž má nemoc mírnější průběh.
24. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Astronautům, kteří se vydají na dlouhé lety vesmírem, hrozí závažné poškození kostí. Za všechno přitom může stav beztíže. Kosmonautům se dostává nejlepší péče a lékaři se i snaží, aby jejich pobyt ve vesmíru byl co nejbezpečnější.
4. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: