Novinky - revmatoidní artritida

Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

S nadcházejícím jarem se blíží i období velkého úklidu. Ten může ale pro některé nemocné znamenat nepředstavitelnou překážku. Například lidé s artritidou díky své omezené hybnosti zkrátka nemohou vykonávat všechny činnosti tak efektivně jako zdraví jedinci.

Přinášíme proto několik tipů, jak velký jarní úklid zvládnout i s fyzickým hendikepem.

1. Určete si priority

Prvním tipem je rozvržení samotné práce. Je třeba se totiž rozhodnout, které části úklidu jsou nezbytné, a na ty se zaměřit. Vše ostatní může počkat. Dalším důležitým krokem je naplánovat si pořadí jednotlivých úkonů. Některé práce se totiž dělají lépe po ránu, jiné spíše později. Navíc změnou činností se také vystřídají jednotlivé části těla, takže žádná z nich nebude zatěžována příliš dlouho.

2. Uklízejte s rozumem

Vybrané činnosti není třeba zvládnout za jedno odpoledne. Pokud vám úklid bude trvat několik dní, nebo dokonce celý týden, nic hrozného se určitě nestane. Vaše zdraví je přednější.

3. Odpočívejte

Důležité je naplánovat si kromě samotných činností také pravidelné přestávky. Každých 15, 30 nebo 60 minut, zkrátka podle potřeby, si odpočinout. Nejen že znovu načerpáte energii, ale také toho zvládnete více. Odpočatý člověk totiž pracuje efektivněji.

4. Přiměřeně se oblečte

  • Základem při každém úklidu je vhodné pracovní oblečení. Pokud ale trpíte artritickými obtížemi, oblečte se teple, ale přitom pohodlně.
  • Zároveň zapomeňte na nošení těžších předmětů v kapsách. Ulevíte tak svým zádům i ramenům.
  • Vhodné je používat i cokoli, co vám pomůže přepravit těžší věci z bodu A do bodu B, například nástrojový vozík.
  • Pokud uklízíte větší prostor, je vhodné si jednotlivé čisticí prostředky nanosit do jednotlivých místností, abyste se vyhnuli jejich neustálému přenášení.
  • Velkým pomocníkem jsou i ergonomické nástroje, které jsou dlouhé a lehké, takže vám výrazně práci usnadní.
  • Na vysoká místa použijte spíše stupačku než žebřík, ze kterého lze poměrně snadno spadnout.

5. Chraňte své klouby

Při úklidu by artritici neměli příliš pevně držet hadry v ruce nebo je mít zapřené pouze o klouby. Místo hadříků je možné použít houbičky, které se daleko lépe drží a také ždímají. Nezapomeňte ani na rukavice – kromě kloubů ochrání i pokožku.

(kam)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2410 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
31. 5. 2021 Revmatoidní artritida
I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

Těhotenství nemusí znamenat zhoršení probíhajícího revmatologického onemocnění. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Revmatoidní artritida se úplně vyléčit nedá, ale je možné mírnit její projevy. Některé přípravky zabírají na bolest, jiné zase zpomalují průběh nemoci. Všechny však mají kromě výhody i svá rizika.
26. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: