Novinky - revmatoidní artritida

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Pomoc od základů 

Kmenové buňky jsou tělu vlastní, většinou „nezralé“ útvary, které ještě mají schopnost se vyvinout v některý buněčný typ a napomoci hojení a obnově postižených či poškozených tkání těla. Tyto buňky se nacházejí především v tukové tkáni a kostní dřeni. Jejich zdrojem je i pupečníková krev.

Obnovující proces 

Léčba potlačující imunitu a tlumící zánětlivou odpověď má u revmatoidní artritidy obrovský význam. S potlačením imunity je ale spojené i vyšší riziko infekce a některé nežádoucí účinky. V případě již postižených kloubů a mimokloubních tkání však konvenční léčba nemůže nabídnout už žádné zlepšení. Ne tak kmenové buňky.

  • Napomáhají právě hojení a obnově tkání postižených artritidou.
  • Poté, co se kmenové buňky dostanou do krevního oběhu, putují do tkáně napadené zánětem a vytvářejí zde protizánětlivě působící látky.
  • Účinek těchto mediátorů je přitom místní, a tlumí tak imunitu v oblasti postižené zánětem, a ne v celém těle.

Jaké kmenové buňky se užívají

Při terapii revmatoidní artritidy se využívají buňky pocházející z vlastní tukové tkáně (tzv. mesenchymální kmenové buňky). Tkáň potřebná k léčbě se získává odběrem (miniliposukcí) z podkoží, nejčastěji z břicha nebo hýždí pacienta. V některých zemích se využívají i buňky z pupečníkové krve pocházející od dárců, v České republice tomu ale tak zatím není.

Léčba kmenovými buňkami nemůže revmatoidní artritidu definitivně vyléčit, neboť jde o systémové onemocnění s odlišnostmi v imunitním systému. Je ale slibnou metodou v nápravě již vzniklých škod, která dokáže výrazně zlepšit stav postiženého kloubu.

(hak)

Zdroje:
www.cellmedicine.com
www.lecbakmenovymibunkami.cz

Hodnocení článku:
(2738 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém

Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém

Stává se vám často, že vás bolest zad doslova vyřadí z provozu? Může se jednat o banalitu, která za pár dní pomine. Ale nezřídka jde o signál naznačující, že je v těle něco v nepořádku.
25. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Grilování šité na míru artritidě

Grilování šité na míru artritidě

Klasické grilované jídlo revmatikům neprospívá. Přesto si tímto v létě oblíbeným způsobem mohou připravit opravdové pochoutky, které nebudou zatěžovat jejich zažívání.
28. 8. 2018 Revmatoidní artritida
Zánět kloubů pomůže snížit zázvor, olivový olej i špenát

Zánět kloubů pomůže snížit zázvor, olivový olej i špenát

Velikonoce jsou svátky plné zajímavých tradic, ale také dobou, kdy si více dopřáváme, a to především v jídle. Trpíte-li artritidou nebo jiným revmatickým onemocněním, měli byste si ušít jídelníček na míru i v době těchto svátků. Zaměřte se proto na ty potraviny, které vám prospívají, nikoli na ty, které se o Velikonocích „musí“ konzumovat.
20. 4. 2011 Revmatoidní artritida
 Jezte ryby, mohou pomoci při revmatoidní artritidě!

Jezte ryby, mohou pomoci při revmatoidní artritidě!

Konzumace ryb, zejména pak jejich oleje, může pomáhat v léčbě pacientů trpících revmatoidní artritidou. To jsou závěry výzkumu britských a amerických vědců zveřejněné v populárněnaučném časopise Nature na podzim roku 2009.
15. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: