Novinky - revmatoidní artritida

Máte artritidu? Přehodnoťte svůj jídelníček!

Máte artritidu? Přehodnoťte svůj jídelníček!

Na revmatoidní artritidu sice neexistuje žádný lék, ale určité složení potravy vám může pomoci zvládat její projevy.

Na revmatoidní artritidu sice neexistuje žádný lék, ale určité složení potravy vám může pomoci zvládat její projevy. Potvrzuje to i několik studií, které se přímo zabývaly vztahem mezi stravou a probíhajícím zánětem u tohoto onemocnění. Než se ale pustíte do speciálních diet nebo užívání různých potravinových doplňků, raději se poraďte s ošetřujícím lékařem. 

V rovnováze

Nejlepším řešením, které platí pro lidi s artritidou, ale i pro kohokoliv jiného, je dobře vyvážená strava zaměřená zejména na rostlinné produkty. Přibližně 2/3 příjmu by mělo tvořit ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, do zbylé třetiny je vhodné zařadit netučné nebo nízkotučné mléčné produkty a libová masa jako zdroj bílkovin.

Omega-3 mastné kyseliny jsou základ

Nutnou součástí jídelníčku člověka s artritidou by měly být ryby (sleď, makrela, pstruh, losos, tuňák). Důvodem je významný protizánětlivý efekt omega-3 mastných kyselin, které rybí tuk obsahuje. A další důvody?

  • Dle různých studií bylo prokázáno, že rybí tuk může utišit bolest kloubů a zmírnit ranní ztuhlost. Někdy bylo dokonce možné snížit dávku léků u klasické léčby.
  • Ze 100gramové porce získáte přibližně 1 g omega-3 mastných kyselin.
  • Pokud chcete užívat rybí tuk ve formě potravinových doplňků, je nutné se poradit s lékařem – vyšší dávka může mít negativní vliv na působení určitých léků (včetně těch na vysoký tlak).

Vlákninu tělo uvítá

Vyšší příjem této složky z ovoce, zeleniny a celozrnných produktů může mít také vliv na snížení aktivity zánětu. Studie ukázaly, že vláknina snižuje hladinu C-reaktivního proteinu (CRP), který je jedním z indikátorů zánětu. Velmi významný efekt na hladinu CRP měly mimo jiné jahody (čerstvé i zmražené).

Olej jedině olivový

Zmírnit zánět může také extra panenský olivový olej. Jeho působení se podobá účinkům nesteroidních protizánětlivých léků (např. ibuprofen). Obsahuje totiž složku oleocanthal, která blokuje enzymy účastnící se zánětu. Většina z vás ale asi zatím nebude chtít vyprázdnit lékárničku – museli byste sníst 3,5 polévkové lžíce olivového oleje (asi 400 kalorií), abyste nahradili jednu 200mg tabletu ibuprofenu. Na druhou stranu je dobré používat tuto látku jako nízkokalorickou náhradu jiných olejů nebo másla při vaření.

(cabi)

Zdroj: www.arthritistoday.org

Hodnocení článku:
(2715 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Jedním z velmi nepříjemných projevů revmatoidní artritidy bývá postižení drobných kloubů hřbetů, prstů a zápěstí rukou. Postupně může dojít až ke znetvoření, což mívá široký dopad na život nemocného.
31. 1. 2012 Revmatoidní artritida
Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.
3. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Deset onemocnění, která hrozí pacientům s revmatoidní artritidou

Trpíte-li revmatoidní artritidou, měli byste být obeznámeni s dalšími chorobami, které s ní souvisí. Mohou být způsobeny zánětlivou reakcí provázející artritidu nebo vedlejšími účinky její léčby. Často se však objevují i ze zcela neznámých příčin.
11. 8. 2016 Revmatoidní artritida
Posílení svalů ulevuje od bolesti

Posílení svalů ulevuje od bolesti

Obecně převažuje i mezi lékaři názor, že přibývání na váze může revmatoidní artritidu spíše zhoršit. Zvýšení tělesné hmotnosti optimálním způsobem, tedy posílením svalů, přitom těmto lidem může pomoci cítit se lépe.
1. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: