Novinky - revmatoidní artritida

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu větší vliv, než si většina z nás připouští.

Imunita je složitý mechanismus, do kterého jsou zahrnuty tkáně a různé orgány (např. brzlík, slezina, lymfatické uzliny), projevující se obranyschopností organismu, ale i jeho autotolerancí.

Autotolerance je schopnost organismu tolerovat struktury jemu vlastní. Její porucha je pak příčinou patologického stavu – autoimunity. Úkolem imunity je v těle rozpoznat případné škodlivé struktury a napravit je. Když funguje tak, jak má, nepředstavuje to pro ni žádný problém. Pokud je ale z nějakého důvodu narušena, různé vlivy ji mohou poškodit.

Už lékaři staré Číny rozlišovali v organismu sedm stupňů oslabení. A na základě této klasifikace přistupovali k léčbě. První stupeň znamená nejmenší oslabení – je jím klasická únava. Tou tělo naznačuje, že něco není v pořádku, že si potřebuje odpočinout.

Pokud tento signál ignorujeme, oslabení se prohlubuje a nastupuje druhý stupeň. Sem patří běžná nachlazení, kašel, rýma atd. Takto bychom mohli pokračovat až k sedmému stupni – závažnému poškození organismu, kdy tělo není schopno plnit ani základní funkce.

Psychické oslabení je podle čínské medicíny čtvrtým stupněm oslabení. To je způsobeno jedním z největších protivníků zdraví – stresem. Pokud je imunitní systém tímto faktorem soustavně zatěžován, naše psychika přechází do obranné pozice. Pak se mohou objevit pocity lítostivosti, špatná nálada, deprese nebo apatie. A ty mohou mít za následek další zdravotní potíže (žaludeční vředy, obezita atd.).

Takovým stavům je samozřejmě lepší předcházet než je následně léčit. Uzdravovat pouze tělo ale většinou nebývá dostačující. Když tělo dává například déletrvajícími depresivními stavy najevo, že něco není v pořádku, prášky to obvykle nezachrání. Jen potlačí onen signál, ale problém trvá uvnitř těla dále.

Pokud tedy stres přichází z mysli, je třeba jeho následky začít léčit také zde. Tělo, mysl a duše by měly být v rovnováze. Je proto dobré hledat skutečnou příčinu našich zdravotních problémů.

(jan)

Zdroj: Bez-Alergie.cz

Hodnocení článku:
(4836 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Osm vánočních zádrhelů, které snadno proměníte v úspěch!

Osm vánočních zádrhelů, které snadno proměníte v úspěch!

Příprava Vánoc je náročná i pro zdravé lidi, co teprve pro nás revmatiky! Tyto Vánoce ale budou výjimečné, všechny problémy jsme totiž za vás předem vyřešili. A pokud nikoliv, alespoň vám vyloudíme úsměv na tváři.
18. 12. 2018 Revmatoidní artritida
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
27. 4. 2013 Revmatoidní artritida
Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Mezilidské vztahy jsou komplikované. Začlenit se do kolektivu v období puberty nebývá snadné. Pokud jde o jedince trpícího nějakou chorobou, může to být ještě těžší. Přinášíme pár tipů, jak situaci zvládnout ve zdraví.
31. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: