Novinky - revmatoidní artritida

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Pravidelné cvičení utužuje fyzické i psychické zdraví. Toto pravidlo platí dvojnásob pro jedince trpící revmatoidní artritidou. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že pohyb zlepšuje pohyblivost kloubů, brání rozvoji svalové slabosti a přispívá k udržení duševní pohody.

„Osmička“ pro zdravější klouby

  1. Vodní cvičení. Hydroterapie neboli vodní cvičení je ideální možností, jak pomoci kloubům zasaženým revmatickou nemocí. Voda totiž nadnáší, a klouby tak nemusí nést tíhu celého těla. Kromě toho tento trénink zlepšuje sílu svalů a zdatnost kardiovaskulárního systému, ale také přináší lepší rovnováhu, obratnost a vytrvalost. Pohyb ve vodě je navíc mnohem zábavnější a jednodušší než klasické suchozemské posilování.
  2. Taiči. Čínské bojové umění v současnosti provozuje mnoho lidí jakožto cvičení pro zdraví a zlepšení kvality života. Taiči je lidově označováno jako „meditace v pohybu“. Prastaré umění totiž kombinuje prvky meditace a jemných pohybů. Jedincům s revmatoidní artritidou přináší výhody v podobě zvýšení odolnosti svalového aparátu, ale také úlevy od bolesti a každodenního stresu.
  3. Jízda na kole. Zánětlivé onemocnění kloubů zvyšuje riziko vzniku chorob srdce a cév. Nemocní by tedy měli pravidelně posilovat funkci srdeční pumpy. Ideální volbou jsou takzvané aerobní sporty, mezi něž se řadí i jízda na kole. Cyklistika navíc nezatěžuje klouby tolik jako například běhání. A vůbec nezáleží na tom, jestli preferujete jízdu na rotopedu v klidu domova, nebo raději vyrážíte na kole do přírody.
  4. Chůze. Pravidelné procházky patří mezi nejjednodušší a nejúčinnější formy pohybu. Chůze nejenže pomáhá nemocným kloubům, ale také zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému a pozitivně působí na psychické funkce. Britští lékaři totiž zjistili, že pouhých 30 minut chůze denně zlepšuje náladu a pomáhá v boji proti depresím. Pokud postrádáte správnou stabilitu, můžete si pořídit trekingové hole.
  5. Jóga. Meditační cvičení kombinuje pohybovou aktivitu s dechovými cviky a relaxací. Výzkumy z nedávných let ozřejmily, že jóga snižuje otoky a bolestivost kloubů a přispívá k nastolení duševní pohody. Navíc může zlepšit ohebnost pohybového aparátu a zvýšit rozsah pohybů v kloubech.
  6. Strečink. Pravidelné protahování svalů představuje velmi jednoduchý způsob, jak se udržet v kondici. Není tedy divu, že je strečink doporučovaný všemi lékaři i fyzioterapeuty. Protahování vám navíc nezabere moc času a můžete ho provádět i doma.
  7. Posilování. Revmatoidní artritida způsobuje ochabnutí svalů, což vede ke zhoršení bolestivosti kloubů. Cviky s lehkými činkami můžete provádět kdekoliv, nejprve se ale domluvte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem, zda je takový způsob tréninku vhodný i pro vás.
  8. Cvičení na minitrampolíně. Jedná se o zábavnou formu pohybu, která posílí celé tělo bez rozdílu věku a pohlaví. Navíc zvýšíte kapacitu svých plic, zmírníte únavu a zkvalitníte spánek. Během cvičení spálíte i mnoho kalorií, díky čemuž můžete redukovat zbytečná kila a udržet ručičku váhy v přiměřených mezích.

Vůbec nezáleží na tom, pro které cvičení se rozhodnete. Důležitější je to, abyste u pravidelného pohybu vydrželi delší dobu a hlavně aby vám přinášel radost a potěšení. Před započetím jakékoliv aktivity ale nejprve navštivte svého lékaře a domluvte se s ním, zda je pro vás konkrétní forma pohybu vhodná.

(holi)

Zdroj:
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2728 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace.
30. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Posílení svalů ulevuje od bolesti

Posílení svalů ulevuje od bolesti

Obecně převažuje i mezi lékaři názor, že přibývání na váze může revmatoidní artritidu spíše zhoršit. Zvýšení tělesné hmotnosti optimálním způsobem, tedy posílením svalů, přitom těmto lidem může pomoci cítit se lépe.
1. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.
10. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Pomozte si cvičením od bolestí zad

Pomozte si cvičením od bolestí zad

Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění.
16. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci jsou skupinou onemocnění, které charakterizuje především chronický zánět na autoimunitním podkladě. Ten se může objevovat v různých orgánových soustavách a projevovat se rozličným způsobem. Stejné je to i s přidruženými onemocněními, které revmatické nemoci mohou doprovázet – týkat se mohou srdce, plic, ledvin, kůže i dalších orgánů.
23. 4. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: