Novinky - revmatoidní artritida

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.

1. Vybírejte zdravé potraviny

Dietní režim pro nemocné s revmatoidní artritidou je v podstatě stejný jako u zdravých lidí. Nutriční specialisté doporučují z jídelníčku vyškrtnout hlavně sladkosti a smažená či tučná jídla. Místo nich jezte dostatek ovoce a zeleniny, libového masa a nízkotučných mléčných produktů. Také vláknina je při shazování kil cenným spojencem – poté, co ji sníte, nabobtná v žaludku, a vy se tak cítíte mnohem dříve sytí.

2. Vyhýbejte se alkoholu

Alkohol je zdrojem takzvaných prázdných kalorií – nepřináší do našeho těla nic cenného, jen po něm přibýváme na váze. Navíc pokud užíváte lék zvaný methotrexát, který se běžně při léčbě revmatoidní artritidy nasazuje, je pití více než nevhodné. Zkombinujete-li alkohol s tímto preparátem, vážně si koledujete o onemocnění jater.

3. Začněte se hýbat 

Pokud vás bolí klouby, není jednoduché se vybičovat k nějaké pohybové aktivitě. Vězte však, že investovaná energie se velmi vyplatí. Nejenže sport nastartuje metabolismus a vy budete hubnout. Také si protáhnete klouby, u kterých jinak hrozí omezení či úplná ztráta pohyblivosti. Výbornou volbou při artritidě je například plavání nebo vodní aerobik ve vyhřívaném bazénu.

4. Zatněte bicepsy

Stejně důležité jako aerobní cvičení je i důkladné posilování. Díky vypracovaným svalům budou vaše klouby stabilnější, mnohem méně zatěžované a tím i méně bolestivé. Pomoci mohou činky, medicinbaly nebo trenér v posilovně.

5. Pište si poznámky

Mnoho expertů, kteří se věnují tématu hubnutí, doporučuje zapisovat si veškeré jídlo, které za den sníte. Zaznamenávejte i čas a množství. Jednou týdně pak zápisky zhodnoťte. Možná zjistíte, že mlsáte častěji, než je zdrávo, a to je právě důvodem, proč se ručička váhy ne a ne pohnout kýženým směrem. 

(brbr)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2668 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.
19. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

S nadcházejícím jarem se blíží i období velkého úklidu. Ten může ale pro některé nemocné znamenat nepředstavitelnou překážku. Například lidé s artritidou díky své omezené hybnosti zkrátka nemohou vykonávat všechny činnosti tak efektivně jako zdraví jedinci.
4. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Užívání metotrexátu u dětí

Užívání metotrexátu u dětí

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
14. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.
12. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: