Novinky - revmatoidní artritida

Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzimní procházky pomohou kloubům i proti únavě

Podzim přichází. Padá listí, postupně se ochlazuje a my si můžeme užívat poslední teplé paprsky před příchodem zimy. Někteří z nás se však s příchodem podzimu potýkají i s nedostatkem energie a bolestmi kloubů. To nejjednodušší, co proti tomu můžete udělat, je jít na procházku.

Proč se na podzim cítíme unavení?

Podzim mají mnozí z nás spojený s ospalostí, rýmou a nachlazením. Je chladněji, dny jsou kratší a slunce má menší sílu. To vše má vliv na to, jak moc unaveni se cítíme.

  • Změny ve slunečním světle zapříčiňují i změny biologických rytmů v těle.
  • Kvůli sychravému počasí často nejdeme ven sportovat, ale raději si dáme šálek kávy v teple domova. Fyzická aktivita je přitom výborným způsobem, jak snadno dobít energii.
  • Podzim za okny svádí také k tomu, zůstat déle v posteli a jen tak lenošit. Pokud však spíte příliš dlouho, má to na vaše tělo podobný vliv, jako když spíte krátce − cítíte se unaveni. Odborníci proto doporučují pravidelný režim a spát přibližně osm hodin denně.
  • S podzimem je spojena i takzvaná „sezónní afektivní porucha“ − stav projevující se hlavně depresemi, únavou a spavostí.
  • Únava však nemusí být zapříčiněna pouze změnou ročního období, může být i projevem chronického onemocnění.

Počasí má vliv i na klouby

Podzimní počasí může být náročné i pro vaše klouby. Už naši prarodiče říkali, že v kloubech cítí, že bude zítra pršet. A měli pravdu, jak potvrdili i vědci. Dokázali, že změny počasí mohou mít opravdu vliv na pacienty s chronickou bolestí. Ačkoli tato souvislost není ještě zcela vysvětlena, přiklánějí se vědci k názoru, že potíže jsou způsobeny především změnami tlaku vzduchu. Ty ovlivňují tkáně kloubů a zapříčiňují jejich bolest. A protože se barometrický tlak mění ještě před tím, než ke změně počasí dojde, může tak s předstihem ovlivnit i vaše tělo.

Jak si podzim užít?

Pro některé revmatologické pacienty je paradoxně podzim obdobím zlepšení; za nejnáročnější považují zimu a jaro. Pokud však patříte mezi ty, jejichž zdraví ovlivňuje podzim negativně, zde je několik rad, jak si pomoci:

  • Udržujte se v teple. Noste více vrstev, oblečte si rukavice, prohřívejte si bolavé klouby. Teplo umožňuje kloubům uvolnit se, čímž ulevuje od bolesti.
  • Hýbejte se. S pohybem se budete cítit lépe. Nejenže vám zlepší náladu, ale působí i proti kloubní ztuhlosti. Pomáhá také shodit nadbytečná kila, takže kloubům ulevíte, protože budou vystaveny nižší zátěži.
  • Zlepšete si náladu. Lidé s chronickou nemocí trpí více úzkostí, depresemi nebo jsou v důsledku své choroby častěji podráždění. Snažte se proto zlepšit si náladu a udržujte svou mysl soustředěnou.

Hurá na procházku

Pokud to počasí dovolí, teple se oblečte a jděte na procházku. Pohyb má na vaše tělo příznivý vliv − působí proti bolesti i ztuhlosti a umožňuje vyplavení „hormonů štěstí“ − endorfinů. Zároveň dobíjí energii, takže vám pomůže bojovat proti podzimní únavě. Už pouhá čtvrthodina pohybu venku vám zajistí přísun nové energie. A romantická procházka po pěšince pokryté pestrobarevným listím zlepší náladu snad každému.

(viv)

 

Zdroje:

https://www.bustle.com/p/why-do-we-get-tired-in-the-fall-more-than-one-factor-contributes-to-your-fatigue-2478469

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/features/ra-pain-changing-seasons#1

https://www.webmd.com/pain-management/features/weather_and_pain#1

https://www.nhs.uk/live-well/sleep-and-tiredness/self-help-tips-to-fight-fatigue/

Hodnocení článku:
(3253 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!
4. 10. 2019 Revmatoidní artritida
I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Máte artritidu a myslíte si, že další onemocnění vás už nemůže potkat? Přičítáte každou bolest, která vás postihne, právě artritidě? Bohužel se můžete mýlit. Jedním z nejčastějších onemocnění, které se s artritidou pojí, je totiž osteoporóza, a i při ní se setkáte s bolestmi kloubů a kostí.
10. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Těžká rána revmatiků

Těžká rána revmatiků

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.
14. 3. 2010 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: