Novinky - revmatoidní artritida

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Nad diagnózou „revma“ u dětí lidé často žasnou. Revma je podle všeobecných představ totiž nemocí vyššího věku a postihuje především seniory. Revmatické onemocnění se přitom dětem a dospívajícím nevyhýbá. Jeho projevy se ale mohou výrazně lišit od revma dospělých.

Revma je po skupině alergických onemocnění (včetně astmatu) a po cukrovce třetím nejčastějším onemocněním dětského věku. U dětí stojí na rozdíl od dospělých v popředí zánětlivé projevy, zatímco opotřebení a degenerace kloubů většinou chybí. Revma a s ním spojený zánět může trvale poškodit kosti i klouby. Ohrožen je i dětský růst, děti neprospívají.

Dětská nemoc kloubů

Podle průběhu je možné revmatická dětská onemocnění rozdělit do dvou skupin: akutní revma je přibližně desetkrát častější než nemoc s chronickým průběhem. Obě formy postihují klouby a pojivové tkáně, proto je revma také známé jako artritida. Chronické formy revma mohou způsobit trvalé poškození kloubů. Nejčastější diagnózou z této skupiny je takzvaná juvenilní idiopatická artritida (JIA), dříve známá pod názvem juvenilní chronická artritida.

Oba pojmy společně označují různé typy dětského zánětlivého onemocnění kloubů a pojivové tkáně začínajícího před 16. rokem věku. Podle věku nemocných dětí a pohlaví, počtu zasažených kloubů, postižení očí a vnitřních orgánů se dále rozlišují různé formy dětského revmatu.

Kdo za revma může? Geny i další hráči

Příčiny, které revmatické onemocnění u dětí spouštějí, jsou zatím ještě málo prozkoumány. Důležitý je vliv dědičnosti, na vzniku nemoci se spolupodílejí ale i další faktory. Spouštěčem bývá často infekce.

Když se imunitní systém splete…

Normálně chrání organismus před cizími viry a bakteriemi armáda imunitních buněk, které uvolňují do krve bohatý arzenál svých působků. Pokud ale imunitní systém zareaguje chybně, obrátí se tyto zbraně proti vlastním tkáním. U JIA jde o chrupavku, která je v důsledku imunitní reakce postižena zánětem. Tvoří se nadbytek synoviální tekutiny – kloubního mazu. Zánětem jsou kromě kloubů postiženy i kosti, šlachy a vazy. Postižené klouby jsou teplé, oteklé, bolestivé a rozsah pohybu je omezený.

Mezi další projevy nemoci patří horečka, únava a chudokrevnost. 

Čím dříve je dětské revma léčeno, tím jsou lepší i výsledky terapie.  

(hak)

Zdroj: www.kinderaerzte-im-netz.de

Hodnocení článku:
(2951 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.
11. 4. 2018 Revmatoidní artritida
Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Připisujete to artritidě a zkoušíte bolest nohou rozchodit. Ale ta se jen zhoršuje. Proč? Protože taková bolest nemusí mít vůbec žádnou souvislost s vaším onemocněním.
8. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
V zimních měsících udržujte své klouby raději v teple

V zimních měsících udržujte své klouby raději v teple

Chladné počasí, namrzlé chodníky i vánoční stres mohou být pro pacienty s revmatoidní artritidou opravdovou výzvou. Víte, jak v zimních měsících potlačit artritickou bolest a bojovat se ztuhlostí kloubů?
16. 12. 2018 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Cílená terapie pomáhá zvládnout revmatoidní artritidu mnoha pacientům. Originálním přípravkům končí patentová ochrana a na trh vstupují biosimilars. O co se jedná?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: