Novinky - revmatoidní artritida

Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci jsou skupinou onemocnění, které charakterizuje především chronický zánět na autoimunitním podkladě. Ten se může objevovat v různých orgánových soustavách a projevovat se rozličným způsobem. Stejné je to i s přidruženými onemocněními, které revmatické nemoci mohou doprovázet – týkat se mohou srdce, plic, ledvin, kůže i dalších orgánů.

V současnosti je známa více než stovka revmatických nemocí. Jejich nejtypičtějším představitelem je revmatoidní artritida, která postihuje klouby, způsobuje jejich bolesti, otok a zatuhnutí. Mezi další revmatické nemoci patří například:

  • další typy artritid (např. psoriatická či reaktivní artritida),
  • Bechtěrevova choroba (ankylozující spondylartritida),
  • fibromyalgie,
  • systémový lupus erytematodes,
  • dermatomyositida,
  • Sjögrenův syndrom,
  • systémová sklerodermie,
  • vaskulitidy a další. 

Revmatické choroby často vznikají na podkladě autoimunitního zánětu, kdy se imunitní buňky obrátí proti vlastnímu tělu a začnou ho poškozovat. Vzniká tím chronický zánět, který nejenom poškozuje tkáně, proti kterým jsou imunitní buňky namířené, ale zároveň vytváří podhoubí pro přidružená onemocnění, takzvané komorbidity.

Přidružená onemocnění při revmatických chorobách

Komorbidita znamená přítomnost více onemocnění u jednoho člověka. Ta mohou existovat nezávisle na sobě anebo se vzájemně ovlivňovat. Vědecké studie u pacientů s revmatickou chorobou ukazují, že u nich to většinou bývá ten druhý typ.

Během chronického zánětu se do těla uvolňují různé zánětlivé molekuly, které můžou podněcovat rozvoj dalších nemocí. Například je známým faktem, že rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen) je zánětem v těle urychlován. Ke komorbiditám může dále přispívat i nemocí způsobené snížení fyzické aktivity, obezita, ochablost svalů či samotná léčba.

Ovlivnění jde i druhým směrem. Přidružené nemoci mají negativní vliv na průběh revmatické choroby a zhoršují její prognózu a kvalitu života obecně. Z toho důvodu je třeba, aby docházelo k jejich včasné diagnóze a léčbě.

Často jde o nemoci srdce a plic

U pacientů s revmatickými nemocemi se jako nejčastější přidružená onemocnění objevují:

  • vysoký krevní tlak,
  • vysoký cholesterol,
  • kardiovaskulární onemocnění,
  • obezita,
  • cukrovka,
  • osteoporóza,
  • deprese.

Vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, obezita a cukrovka jsou pak významnými rizikovými faktory už zmíněné aterosklerózy, která se může rozvinout až do srdečního infarktu, ischemické choroby dolních končetin či mozkové mrtvice. Z dalších srdečních a cévních onemocnění se pak mohou objevit záněty srdce a osrdečníku, hluboká žilní trombóza nebo plicní hypertenze, která je často spojená s diagnózou systémové sklerodermie – objevuje se zhruba u 10 % pacientů se sklerodermií.

O něco méně častější jsou přidružená plicní onemocnění, kde se objevuje postižení plicní tkáně a její zajizvení („plicní fibróza“), plicní zánět a výpotek na plicích. Ten bývá u revmatoidní artritidy, objevuje se až u 20 % pacientů. U kůže může jít o ekzémy či záněty, u ledvin o postižení ledvinné tkáně či infekce. Možností je mnoho. Je proto potřeba s tím trochu počítat a řešit jej včas.

Pozor na nové a neobvyklé potíže 

Vzhledem k různorodým příznakům revmatických nemocí může být těžké odlišit projevy přidruženého onemocnění. Proto je třeba jakékoliv nové či neobvyklé potíže hlásit svému ošetřujícímu revmatologovi včas. Ten vás může poslat na různá vyšetření (např. echokardiografii či EKG v případě podezření na srdeční postižení), která zajistí včasnou diagnózu a léčbu, čímž se předejde dalším komplikacím.

V rámci prevence je důležité dodržovat zdravý životní styl a léčebný plán revmatického onemocnění. Jak už bylo řečeno dříve, chronický zánět v těle může podněcovat vznik jiných onemocnění, zvlášť když není pod kontrolou.

Webináře Revma Ligy

Informací ohledně revmatických nemocí je na internetu plno. Jedním ze zdrojů je i portál pacientské organizace Revma Liga, která na svém YouTube kanálu umisťuje nejenom záznamy z webinářů o revmatických nemocech a jejich různorodých příznacích, ale také právě webináře o přidružených onemocněních nebo videa se cviky pro revmatiky či informace ohledně aplikace biologické léčby. Videa jsou v češtině.

(jala)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6409827/

https://www.nature.com/articles/s41598-020-64732-8

webináře Revma Ligy

 

Hodnocení článku:
(1552 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.
2. 9. 2012 Revmatoidní artritida
Cestování vám usnadní chytrý automobil

Cestování vám usnadní chytrý automobil

Jestliže většinu lidí trápí před dlouho plánovaným výletem nebo dovolenou nanejvýše nějaká ta cestovní horečka, nemocné s revmatickým onemocněním provází obvykle řada jiných obav.
3. 7. 2011 Revmatoidní artritida
Sledování televize krade čas na hubnutí

Sledování televize krade čas na hubnutí

Při artritických onemocněních je velmi důležité udržovat si stálou váhu. Čím více kilogramů, tím větší zátěž na poškozené klouby. Někdy ale všechny snahy o zhubnutí zmaří i tak nenápadná věc, jako je vysedávání u televize.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
8. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění. To znamená, že některé buňky imunitního systému se vymykají kontrole a poškozují tkáně vlastního těla. Pro tuto chorobu je charakteristické poškození kloubů, ale vzácné není ani postižení jiných orgánů.
28. 5. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: