Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida a cukrovka 2. typu. Je mezi nimi spojitost?

Revmatoidní artritida a cukrovka 2. typu. Je mezi nimi spojitost?

Rostoucí počet pacientů s revmatoidní artritidou, u kterých se po nějaké době zároveň rozvinula cukrovka 2. typu, vedl vědce k zamyšlení. Je možné, že mezi oběma nemocemi existuje nějaká spojitost?

Revmatoidní artritida patří mezi systémová autoimunitní onemocnění, při kterých se zánětlivá odpověď organismu obrací proti vlastnímu tělu. Imunitní buňky produkují autoprotilátky, které poškozují různé tkáně. U revmatoidní artritidy se to týká především kloubů, ale postižena mohou být i jiná místa, jako jsou oči, šlachy, kosti, kůže nebo krevní buňky. 

Také už víme, že zánět je klíčovým faktorem i při rozvoji cukrovky 2. typu. A to přesto, že tento typ diabetu (na rozdíl od cukrovky 1. typu) není spojený s výskytem protilátek. A právě tento fakt neunikl pozornosti vědců. 

Na vině jsou cytokiny

Podle metaanalýzy z loňského roku, která porovnávala pět studií na toto téma, mají lidé s revmatoidní artritidou o 23 % vyšší pravděpodobnost rozvoje cukrovky 2. typu. Kdo za to může? Molekuly zvané cytokiny. 

Cytokiny jsou malé signální molekuly, které jsou produkované imunitním buňkami. Jejich úkolem je předávání informací a regulace ostatních buněk. Cytokiny jsou důležitou součástí správného fungování našeho těla a jeho obrany, ale když jsou produkovány zbytečně nebo nadmíru, tak škodí. A právě to se děje u revmatoidní artritidy a dalších systémových onemocnění.

Probíhající zánět pak škodí nejenom kloubům, ale ovlivňuje také tepny, funkci beta-buněk slinivky a inzulinovou rezistenci. Tedy faktory hrající důležitou roli u rozvoje cukrovky 2. typu.

Další rizikové faktory

Cytokiny ale nejsou jedinými neřády v rovnici vztahu revmatoidní artritidy a cukrovky 2. typu. Riziko vzniku diabetu 2. typu podle studie z letošního roku zvyšovaly i tyto faktory:

  • obezita,
  • vysoká aktivita nemoci.

U pacientů s revmatoidní artritidou, kteří mají zároveň BMI vyšší než 35 (obezita 2. stupně), bylo riziko rozvoje cukrovky 2. typu šestkrát vyšší než u pacientů s normálním BMI! V případě pacientů s normálním BMI, ale vysokou aktivitou nemoci pak bylo riziko dvakrát vyšší oproti pacientům v remisi.

Remise ale neznamená nulové riziko – i při ní probíhá slabý zánět, který může mít negativní vliv na cévy, slinivku i inzulinovou rezistenci.

Problémem u pacientů s revmatoidní artritidou je i snížení pohyblivosti, jež tato nemoc přináší. Důsledkem může být menší fyzická aktivita a váhový přírůstek a tím opět vyšší BMI. Vyšší pravděpodobnost výskytu cukrovky 2. typu u pacientů s revmatoidní artritidou je tak kombinací hned několika činitelů. Otázkou zůstává – co se s tím dá dělat?

Jak na prevenci cukrovky

Prevence cukrovky 2. typu u pacientů s revmatoidní artritidou se tolik neliší od té klasické. Dodržovat by měli následující klíčové body:

  • zdravý životní styl,
  • udržování váhy,
  • fyzická aktivita,
  • pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi u praktického lékaře,
  • dostatečná léčba revmatoidní artritidy. 

Poslední dva body záleží také na spolupráci s vaším ošetřujícím lékařem. Proto se nebojte přihlásit o svou preventivní prohlídku s krevními odběry a dodržujte nastavený léčebný plán, abyste nemoc dostali pod kontrolu. 

(jala)

Zdroje:

https://www.rheumatologyadvisor.com/home/topics/rheumatoid-arthritis/higher-disease-activity-associated-with-increased-diabetes-risk-in-ra/
https://www.arthritis.org/health-wellness/about-arthritis/related-conditions/other-diseases/rheumatoid-arthritis-and-type-2-diabetes
https://www.healio.com/news/endocrinology/20200922/rheumatoid-arthritis-may-increase-type-2-diabetes-risk

Hodnocení článku:
(1336 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Video: Co byste měli vědět o kojení

Video: Co byste měli vědět o kojení

Zajímá vás, proč je kojení pro matku i dítě tak důležité? Víte, jak správně kojit a jaké jsou nejčastější chyby? A jaké podmínky by měla vytvořit nemocnice pro kojící maminky? Zeptali jsme se primářky neonatologického oddělení Nemocnice Hořovice, která nám podala vysvětlení nejen k těmto otázkám ale i k mnoha dalším.
23. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Na vzniku nebo vzplanutí revmatoidní artritidy se podílejí i zevní vlivy. Ukazuje se, že mezi ně patří i kouření cigaret. Švédští vědci si dali za cíl zjistit, jaký je vztah mezi výskytem revmatoidní artritidy různé závažnosti, mírou kouření cigaret a genetickými předpoklady pro revmatoidní artritidu...
20. 2. 2011 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Nad diagnózou „revma“ u dětí lidé často žasnou. Revma je podle všeobecných představ totiž nemocí vyššího věku a postihuje především seniory. Revmatické onemocnění se přitom dětem a dospívajícím nevyhýbá. Jeho projevy se ale mohou výrazně lišit od revma dospělých.
14. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: