Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Revmatoidní artritida: osm příznaků, které není radno podceňovat

Bolestivé klouby nejsou zdaleka tím jediným, co nemocné trpící revmatoidní artritidou trápí. Onemocnění bývá spjato s celou řadou zdravotních komplikací, z nichž některé mohou být velmi závažné. Znáte jejich varovné příznaky?

1. Dušnost a bolest na hrudníku

Revmatoidní artritida může zasáhnout také cévy a srdeční svalovinu, s čímž souvisí zvýšené riziko srdečního selhání a infarktu myokardu pro takto nemocné. Potíže s dýcháním, typické pro srdeční obtíže, však mohou také značit postižení plic revmatickými uzly či plicní fibrózou.

2. Brnění a porucha citlivosti

Zánět pojivové tkáně a její otok v oblasti zápěstí můžou vést k útlaku důležitých struktur včetně nervů s následným snížením citlivosti a brnění v oblasti ruky. Tento stav lékaři označují jako syndrom karpálního tunelu a je také jednou z možných komplikací revmatoidní artritidy.

3. Potíže s pohybem

Náhle vzniklá nemožnost zdvihnutí či pohybu rukou či nohou je vzácná, avšak přesto zdokumentovaná komplikace revmatoidní artritidy. Příčinou je poškození pro pohyb nezbytných nervů. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou péči, jinak hrozí trvalá paralýza.

4. Tečky na koncích prstů

Postihne-li zánět drobné cévy, může tkáň, která je jimi zásobována, odumřít. Pozorovat odumřelou tkáň pak můžeme například jako černé tečky na konečcích prstů. Ty však mohou signalizovat vyšší aktivitu zánětu obecně, proto je vhodné celkové vyšetření revmatologem.

5. Zarudlé oči

Zánět jednotlivých částí oka, další mimokloubní projev revmatoidní artritidy, představuje závažnou komplikaci, zejména pokud postihne hlubší oční struktury. Zarudlé a bolestivé oko by proto pro takto nemocné mělo být důvodem k okamžité návštěvě lékaře.

6. Více modřin

Zvýšená tvorba modřin a obtížná zástava krvácení z drobných ran můžou upozornit na snížené množství krevních destiček. Takový stav může být následkem užívání určitých léků nebo revmatoidní artritidy jako takové.

7. Bolest břicha a černá stolice

Některé antirevmatické léky jsou rizikové z hlediska vzniku žaludečních vředů. Ty se projevují nevolností, bolestí břicha, ale také zvracením krve či černou páchnoucí stolicí.

8. Zvýšená teplota a příznaky infekce

Léky užívané k léčbě revmatoidní artritidy často tlumí obranyschopnost organismu a dělají ho tak vnímavějším k různým infekcím. Včasná terapie zabrání nebezpečnému šíření infekce.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2721 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Ačkoliv jsou si slova artritida a artróza velmi podobná, neznamenají totéž. Každé z těchto kloubních onemocnění má jiný původ a také odlišný průběh.
14. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Chraňte své ruce před deformitami

Chraňte své ruce před deformitami

Základním příznakem revmatoidní artritidy je samozřejmě kloubní postižení. Jeho příčinou je chronický zánět, který při svém dlouhodobém průběhu kloub deformuje. A v konečném stadiu může kloub dokonce ztratit svoji funkčnost. Abyste se s tímto problémem potýkali co nejméně, seznamte se s tipy profesionálů.
4. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Remise, nebo flar?

Remise, nebo flar?

Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatiky ohrožuje podzimní deprese. Jak s ní bojovat?

Revmatiky ohrožuje podzimní deprese. Jak s ní bojovat?

Revmatoidní artritida coby chronické onemocnění ovlivňuje řadu oblastí života. U některých jedinců může být dokonce příčinou rozvoje deprese. Chmury hrozí zejména v období podzimu, kdy se výskyt poruch nálady zvyšuje obecně. Jak tomu nepropadnout a zůstat pozitivní?
2. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
31. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: