Novinky - revmatoidní artritida

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat. Jelikož postižení drobných kloubů ruky neodmyslitelně patří k této nemoci, nabízíme vám několik cviků zaměřených právě na tyto partie.

Respektujte své tělo 

Než začnete, je důležité si uvědomit, že veškeré cviky potřebují svůj čas. Každý pohyb provádějte pomalu a snažte se vnímat rozsah svých možností. Pro usnadnění pohyblivosti je dobré cvičit se zahřátými prsty. Některé cviky můžete zkusit třeba v teplé vodě. Jednotlivé pohyby několikrát zopakujte a vystřídejte ruce. Nikdy necvičte přes bolest! Vnímejte vlastní tělo a určete si své hranice. Také při vzplanutí nemoci a náhlém zhoršení příznaků své ruce nepřetěžujte, a naopak jim dopřejte odpočinek.

Jak rozhýbat prsty

  • Zvedání prstů. Položte volně ruku na stůl tak, aby dlaň směřovala k podložce a prsty byly natažené. Zkuste zvednout nejprve palec lehce nad podložku a opět ho položte. Tento úkon zopakujte s každým dalším prstem zvlášť.
  • Článek po článku. Držte ruku rovně ve vzduchu, prsty natažené a u sebe, jako když chcete někomu podat ruku. Pomalu ohýbejte prsty v posledním a prostředním kloubu, přičemž článek nejblíže dlani zůstává stále natažený. Pozvolna a plynule prsty vracejte do výchozí pozice.
  • Zatínání v pěst. Základní postavení je stejné jako v předchozím cviku. Natažené prsty začněte ohýbat, avšak ohněte i poslední kloub a snažte se o vytvoření pěsti, palcem zvenčí překryjte ostatní prsty. Pěst pouze zabalte, nemačkejte a pomalu zase rozbalte.
  • Prstový pochod. Ruku volně položte na rovnou podložku, dlaň směřuje dolů. Natažené prsty dejte k sobě. Nyní oddalte palec od ostatních prstů. Poté lehce nadzvedněte ukazováček a přiložte ho k palci. Tímto způsobem pochodujte se všemi prsty směrem k palci.

Nezapomeňte na palec!

Většina cviků pro pacienty s revmatoidní artritidou je koncipována tak, aby připravily prsty na jednoduché úkony všedních dnů. Pohyblivost palce je právě při těchto činnostech klíčová. Víte, jak ji udržet a zlepšit?

  • Špetka. Držte ruku a prsty natažené a blízko u sebe. Dotkněte se palcem špičky ukazováčku a vytvořte tak pomocí dvou prstů písmeno O. Tento cvik pak zopakujte s každým dalším prstem zvlášť a vždy se vraťte do výchozí pozice. Trénovat můžete při zavazování tkaniček či při zapínání knoflíků.
  • Palec k malíku. Toto cvičení pomůže zvládnout uchopit kulaté předměty, jako je například kartáč na vlasy. Rukou zaujměte pozici jako při podávání ruky a následně se pokuste palcem dotknout polštářku těsně pod svým malíčkem. Palec vám tak překříží celou dlaň. Pomalu se vraťte do výchozí pozice.
  • Stabilizace palce. Ruku držte nataženou a všechny prsty mějte u sebe. Jemně je ohněte do tvaru písmene C, jako byste chtěli uchopit větší láhev. Pozvolna se vraťte do původní polohy.

(boba)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2805 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Milování snižuje bolest kloubů

Milování snižuje bolest kloubů

Zdravý a uspokojivý sex upevňuje pouto mezi partnery. Může se však stát, že se k vám vplíží chronická choroba, jako například artritida, která sexuální život znesnadňuje. I to lze zvládnout. Poradíme vám jak. Artritida je onemocněním, které se vyznačuje různými příznaky, jež znepříjemňují denní život. Mezi ně patří bolest a nadměrná únava a vyskytovat se může i deprese.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: