Novinky - revmatoidní artritida

Se syndromem studených končetin můžete zatočit svépomocí

Se syndromem studených končetin můžete zatočit svépomocí

Trápí vás revma? Pak jste možná – zejména v mrazivém počasí – zažili, že vaše prsty až mrtvolně zbledly, zchladly a měli jste pocit, že vám musí upadnout bolestí.

Trápí vás revma? Pak jste možná – zejména v mrazivém počasí – zažili, že vaše prsty až mrtvolně zbledly, zchladly a měli jste pocit, že vám musí upadnout bolestí. Tento stav se nazývá Raynaudův fenomén neboli syndrom studených končetin. Může komplikovat život nejen lidem s revmatoidní artritidou, ale i pacientům s dalšími chronickými nemocemi.

Stažené cévy 

K syndromu studených končetin dochází, když se cévy, které přivádějí krev do prstů na rukou i na nohou, stáhnou po vystavení člověka chladu či emočnímu stresu. Omezení proudění teplé krve z jádra organismu do končetin je normální reakcí na chlad, která má pomoci udržet tělesnou teplotu i v extrémních podmínkách. U lidí s Raynaudovým fenoménem ale dochází ke stažení cév i při relativně mírném ochlazení, například pokud dotyčný drží sklenici s ledovou vodou nebo je v klimatizované místnosti.

První pomoc  

Raynaudův fenomén se může objevit samostatně (pak mluvíme o primárním onemocnění) nebo může doprovázet jinou základní chronickou nemoc – často jde o choroby pojivové tkáně, tedy revmatické nemoci, lupus nebo skleroderma. Sekundární forma onemocnění se sice objevuje méně často, ale obtíže bývají těžší než u prvotního syndromu. A jak si můžete pomoci při záchvatu studených končetin?

  • Zahřejte si ruce v teplé (ne horké) vodě.
  • Pohybujte pažemi ve velkých kruzích, abyste zvýšili přítok krve do postižené oblasti.
  • Využijte relaxační metody, jako jsou hluboké dýchání nebo meditace.
  • Vyzkoušejte biofeedback.

Teplota pod kontrolou

Důležité při potížích s tělesným teplem je neprochladnout ani doma. Co byste pro to měli udělat? 

  • Ke spaní používejte flanelové povlečení, můžete se přikrýt i dekou navíc. Pokud vám prsty mrznou také při spaní, oblékněte si na noc teplé ponožky a rukavice.
  • V místnostech, kde pobýváte nejčastěji, udržujte příjemnou teplotu.
  • Sprchujte nebo koupejte se, až když je voda teplá.
  • Vyhýbejte se chladným předmětům – studené nápoje pijte ze sklenic s ouškem, potraviny z lednice a mrazáku vyndávejte v rukavicích, při mytí pouštějte teplou vodu.
  • Vhodné jsou i gelové zahřívací polštářky – u některých stačí zlomit plíšek a chemickou reakcí se zahřejí, jiné můžete nahřát v mikrovlnce.

Jak studeným končetinám předcházet?

Některé věci neovlivníte, ale jistou část prevence můžete vzít do svých rukou:

  • Teplé oblečení. Důležité je postarat se, aby byly v teple nejen končetiny, ale celé tělo. Oblékejte se přiměřeně – klidně i několik vrstev volného pohodlného oblečení, teplé ponožky, čepici, šálu, rukavice nebo palčáky. Palčáky jsou v chladu vhodnější než prstové rukavice, neboť se mohou prsty zahřívat navzájem.
  • Péče o pokožku. Špatné prokrvení vede k suché kůži, mohou se objevit i škrábnutí, oděrky nebo vřídky. Proto je nutné o pokožku pečovat. Každý den používejte hydratační mléko, vhodný je i lanolin nebo vazelína. Myjte se jemným nedráždivým mýdlem a pečujte i o nehty.
  • Kouření. Nikotin vede ke stahování cév, což lidem se syndromem studených končetin rozhodně nepomáhá. Proto nekuřte!
  • Stres. Nervozita a rozčilení mohou také spustit Raynaudův fenomén. Pokuste se vyhýbat stresujícím situacím a naučte se relaxovat, jakmile budete déle pod tlakem. 

Syndrom studených nohou je nepříjemné onemocnění projevující se záchvatovitým bolestivým zchladnutím a zbělením prstů na rukou či nohou. Přestože pro tento fenomén neexistuje léčba, je možné mít díky vhodné prevenci problémy pod kontrolou nebo se jim zcela vyhnout.

(hak)

Zdroj: www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(2882 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace.
30. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Nemocné klouby se nejvíce

Nemocné klouby se nejvíce "ozývají" na jaře

Aktivita revmatoidní artritidy v průběhu roku kolísá, mění se podle sezóny. Na jaře je obecně aktivita onemocnění vyšší, na podzim pak do určité míry "usíná" spolu s přírodou.
30. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Klouby dětí dokáže ochránit cílená léčba

Rodiče dětí s juvenilní revmatoidní artritidou dobře vědí, jak je u tohoto onemocnění zásadní včasné zahájení léčby. V opačném případě totiž postupem času dochází k nevratnému poškození kloubů, prohlubuje se doprovodná bolest a únava a rozvíjí se obávané omezení hybnosti. Tomuto nepříznivému průběhu onemocnění účinně brání cílená léčba.
29. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
31. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
28. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: