Novinky - revmatoidní artritida

Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Hlavním cílem léčby revmatoidní artritidy je navození klidového stadia, či alespoň snížení aktivity nemoci na minimum. Zabránit nevratnému poškození kloubů je důležité pro každodenní život pacienta. Skutečným průlomem je v tomto směru tzv. cílená léčba.

Léky jsou základ

Terapie revmatoidní artritidy vyžaduje dlouhodobou rehabilitaci a dodržování opatření týkajících se mimo jiné úprav životního stylu. Medikamentózní léčba, tedy užívání léků, však představuje skutečný základ terapie. Přispívá ke:

  • zmírnění obtíží (především bolesti),
  • potlačení probíhajícího zánětu,
  • zastavení nebo zpomalení poškození pohybového aparátu a udržení jeho funkce,
  • kontrole mimokloubních projevů onemocnění.

Biologika mají sílu 

Objevení cílené léčby a její zavedení do praxe znamenalo pro mnoho nemocných s těžkou a obtížně léčitelnou formou revmatoidní artritidy novou naději. Biologické preparáty, vyráběné metodami genového inženýrství, cílí proti jednotlivým složkám imunity, které v organismu udržují nežádoucí dlouhodobý zánět. Dokážou významně ovlivnit nepříjemné příznaky choroby a zastavit její zhoršování.

Až když vše selže 

Cílená terapie je v současnosti využívána a pojišťovnami proplácena v případě, že užívání jiných, běžných léků nemělo u dotyčného dostatečný účinek nebo je nemocný ze zdravotních důvodů netoleroval. Biologiky jsou tak léčeni jedinci se střední či vysokou aktivitou onemocnění a nepříznivou prognózou. Některé provedené vědecké studie však naznačily, že zahájení cílené léčby v časném stadiu nemoci může vést k ještě lepším výsledkům.

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, neváhejte se lékaře zeptat na možnost využití cílené terapie právě ve vašem případě. V současnosti nejsou tímto způsobem léčeni všichni nemocní. Přesto se dá očekávat, že se bude podíl biologických preparátů v řešení revmatoidní artritidy v budoucnu významně zvyšovat.

(veri)

Zdroj:
http://zdravi.e15.cz

Hodnocení článku:
(2969 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Oslavte Světový den artritidy. Jak? Změnou životního stylu

Oslavte Světový den artritidy. Jak? Změnou životního stylu

Stejně jako každý rok i letos spadá na 12. říjen Světový den artritidy. A podobně jako v předchozích letech má i letošní ročník své téma. Tentokrát je to „Living Better, Ageing Well“, které lze přeložit jako „Žít lépe, stárnout důstojně“.
2. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Při artritidě cvičte, budete pružnější

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Aerobní cvičení, posilování a flexibilita, to je zdravý pohybový mix při artritidě. Neexistuje totiž důvod, proč byste nemohli cvičit, samozřejmě poté, co vše zkonzultujete se svým revmatologem. Od bolestí zad vám totiž pomůže ulevit i vhodné cvičení! Důležité je zařadit do tréninku cviky podporující nejen vaši sílu ale i ohebnost a pružnost...
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění vyznačující se zánětem kloubů, který poškozuje chrupavku i kosti. První příznaky mohou přicházet velmi nenápadně. Při efektivní diagnostice by ale mohly pomoci krevní testy.
29. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: