Novinky - revmatoidní artritida

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.

Léky nejsou jedinou zbraní

Většina lidí si v souvislosti s terapií bolesti představí zejména léčbu za pomoci pilulek – analgetik. Medikamenty však zdaleka nejsou jedinou zbraní, kterou máme proti bolesti k dispozici. V některých případech lze úspěšně využít také akupunkturu nebo některé psychoterapeutické techniky.

Tradiční čínská medicína

Akupunktura představuje jeden z nástrojů tradiční čínské medicíny. Ta věří, že je pomocí speciálních jehliček zavedených do přesně určených bodů na povrchu těla možné ovlivnit nervový, endokrinní a imunitní systém a tím mimo jiné zmírnit bolest.

Uvolnění v představách

Psychoterapie využívá k ovlivnění bolesti řadu technik. Příkladem může být takzvaná imaginace, při níž si nemocný představuje mořskou pláž, kvetoucí louku či jiný pozitivně působící vjem. Upnutím pozornosti na příjemný zážitek je pak docíleno odpoutání koncentrace od nežádoucí bolesti.

Síla hypnózy

Hypnóza je stav změněného a zúženého vědomí. V hypnotickém stavu může nemocný odvrátit svou pozornost od bolesti, čímž se zmírní její vnímání. Příznivě ovlivnit vnímání bolesti je možné také pomocí takzvaných posthypnotických sugescí. Pacient si například stiskem palce a ukazováku podle potřeby sám vyvolává reakci, která byla nacvičena v hypnóze (např. právě utišení bolesti). Využití hypnózy se uplatňuje při tlumení jak akutní, tak dlouhodobé bolesti.

Ačkoliv je bolest nedílnou součástí mnoha onemocnění, neměla by nás zcela ovládat. Pokud bolest trápí také vás, neváhejte se obrátit na svého lékaře pro informace o možnostech jejího ovlivnění.

(veri)

Zdroj: www.medicinenet.com

 

Hodnocení článku:
(2016 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
17. 8. 2015 Revmatoidní artritida
24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, vaše dny mohou být velmi náročné. Přinášíme proto 5 tipů, jak zvládnout běžné denní aktivity s minimální bolestí a bez zbytečných ztrát energie.
10. 5. 2017 Revmatoidní artritida
Počasí ovlivňuje bolest kloubů; změna klimatu (ne)pomůže

Počasí ovlivňuje bolest kloubů; změna klimatu (ne)pomůže

Řada lidí si spojuje chlad a vlhko mimo jiné se zhoršením kloubních bolestí. Věří, že počasí může souviset s mírou bolesti a potažmo tak ovlivňovat kromě kloubů i náladu. Opravdu zde existuje jasná souvislost, nebo je to jen další zakořeněný mýtus?
30. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice.
11. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Užívat či neužívat kortikoidy?

Užívat či neužívat kortikoidy?

Akutní stadia revmatoidní artritidy se léčí mnohdy glukokortikoidy. Glukokortikoidy, ale i revmatoidní artritida způsobují řídnutí kostí. Jak ulevit pacientovi od nepříjemných obtíží, a zároveň ochránit jeho kosti?
14. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: