Novinky - revmatoidní artritida

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice.

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice, která se jako vánoční stromek typicky využívá. O těchto sloučeninách se předpokládá, že by mohly být využity k léčbě artritidy a bolesti, jak napovídají také slibné výsledky předběžných buněčných studií.

Protizánětlivé složky byly nalezeny i v mnoha dalších rostlinách, ale toto je poprvé, co byly objeveny v borovicích používaných coby vánoční stromky. Jedná se o tzv. fenoly, tedy o skupinu vysoce aktivních chemických sloučenin, které jsou spojovány s prospěšnými účinky na naše zdraví.

Nová naděje pro nemocné?

Zmíněné předběžné studie prokázaly, že extrakty z kůry borovic mají silné protizánětlivé účinky, a proto by měly význam zejména pro pacienty s artritidou. Předpokládá se, že by se tyto protizánětlivé součásti využívaly jako doplňky stravy.

Borovice pomůže na srdci i kůži

Extrakty z kůry borovic se v lidovém lékařství využívají celosvětově při řadě obtíží od ran až po kašel, a to buď orálně, nebo lokálně na kůži. Některé starší studie popisují jejich příznivé účinky na vysoký krevní tlak, astma, srdeční choroby nebo i rakovinu kůže.

Skotská vítězí

Když vědci zkoumali několik rozdílných preparátů z kůry skotské borovice, podařilo se jim identifikovat na 28 sloučenin, které vykazovaly vysokou biologickou aktivitu. Následně je pak testovali proti myším zánětlivým buňkám, tzv. makrofágům, aby ověřili jejich schopnost produkovat oxid dusnatý a prostaglandin E2. To jsou látky, které napomáhají při vzniku zánětu například při zranění či nemoci, kdy jsou produkovány v nadměrném množství.

Výsledky pak vědci srovnávali s chemickou odpovědí zánětlivých buněk, které extraktům z kůry borovic vystaveny nebyly. Nejvyšší protizánětlivou aktivitu pak prokázaly nejvíce čištěné extrakty.

Jakkoli jsou výsledky nadějné, vědci varují, že neproběhlo potřebné testování, a to ani na zvířatech, ani na lidech. V tuto chvíli tak neexistuje záruka, že extrakty nebudou mít žádné vedlejší účinky. Na novější výsledky si budeme tedy muset asi ještě chvíli počkat.

(pes)

Zdroj: www.news-medical.net

Hodnocení článku:
(2857 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida

"Zlatá" léčba revmatoidní artritidy

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo.
3. 7. 2013 Revmatoidní artritida
I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

Těhotenství nemusí znamenat zhoršení probíhajícího revmatologického onemocnění. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: