Novinky

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?

Pokud trpíte Bechtěrevovou chorobou a rádi byste cestovali někam daleko za exotikou, určitě nejdříve navštivte svého lékaře a poraďte se s ním. Může vám poskytnout cenné rady a tipy pro pohodlné cestování s ohledem na váš zdravotní stav a také vám předepíše potřebné léky.

Co dělat, aby letadlo neničilo vaše záda

Cestování letadlem není bezesporu pro záda žádný med – dlouhá stání, tahání a zvedání zavazadel a na závěr ještě v některých případech celkem nepohodlná sedadla. To ve výsledku může končit bolestí a ztuhlostí především krční a bederní páteře. Tuto situaci ale můžete alespoň částečně ovlivnit ve svůj prospěch několika zlepšováky:

1. Podložte si polštářem krční páteř

Dobrým a zároveň skladným pomocníkem v tomto případě může být nafukovací cestovní polštářek. 

2. Podložte si polštářkem nebo srolovanou dekou bederní páteř

Podpora bederní páteře je pro každého bechtěrevika bezesporu zásadní. Efektivní bývá podložení bederní páteře jedním polštářem nebo dekou z každé strany.  

3. Zajistěte si dostatek místa pro nohy

Pokud máte větší příruční zavazadlo, umístěte jej do úložného prostoru nad vámi. Pokud je menší, můžete jej umístit na zem do prostoru mezi vaše nohy.

4. Udržujte nohy v pohybu

Při sezení se snažte nohy na příliš dlouhou dobu nekrčit. Zhoršuje se tak v nich totiž krevní oběh a spolu s nedostatkem aktivity spojeným s dlouhými lety se jedná o poměrně spolehlivý recept na vznik krevních sraženin v nohách (tzv. hluboká žilní trombóza), které mohou skončit v důsledku i fatálně. Proto se snažte po palubě pohybovat a protahovat tak často, jak jen to půjde (při delších letech ideálně každých 30 minut). Kromě nohou tak prospějete i svým zádům.

5. Vyměňte kávu, čaj a alkohol za vodu

Létání tělo zbavuje vody. Vzduch na palubě totiž bývá jen velmi málo vlhký. A pokud si k tomu dáte ještě třeba kávu, tělo odvodníte ještě více. Abyste se vyhnuli potížím s krevním oběhem, pravidelně doplňujte tekutiny v podobě obyčejné vody. 

(ivh)

Zdroj:
HEDGE, Alan a Brian R. SUBACH (ed.). Back Care on Airplanes: How to Prevent Back Pain on the Plane. Dostupné z: www.spineuniverse.com

Hodnocení článku:
(1323 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Bolest zad – jedna z nejčastějších stížností, kterou ve svých ordinacích lékaři slýchávají. Potíže s touto částí těla zároveň bývají důvodem i mnoha pracovních neschopností. Věděli jste, že kvůli bolestem zad vyhledá odborníka alespoň jednou za život většina dospělé populace?
16. 6. 2014 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

O aktuální formě chřipky, tedy té prasečí, již byly popsány stohy papíru. Médii proběhla řada poplašných informací a lékařské ordinace jsou plné. Jak se však postavit k tomuto onemocnění, pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí?
21. 12. 2009 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: