Novinky

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Každý revmatik ví, že pohyb a sport jsou velmi důležité. Platí to i pro osoby s Bechtěrevovou nemocí. Ideální pro udržení dobré fyzické kondice je například plavání. Za jistých podmínek může tento sport bechtěrevikům velmi prospívat.

Plavání může, ale také nemusí dělat dobře všem lidem s Bechtěrevovou nemocí. Je vždy důležité položit si před touto aktivitou následující otázky:

  • Umožňuje plavání váš aktuální zdravotní stav a pohyblivost?
  • Jsou vám pohyby při pobytu ve vodě příjemné?
  • Nepociťujete zhoršení svého stavu při kontaktu s chladnou vodou?
  • Neriskujete infekci, zvlášť pokud máte léčbu, která zasahuje do imunitní reakce?

Teplá, nebo studená?

Chladná voda je relativní pojem, záleží na individuálních pocitech. Někomu působení chladu dokonce prospívá. Bazén o běžné teplotě je proto pro část bechtěreviků naprosto bez problému, pro jiné je vstup do vody o této teplotě poukázkou na bezesnou noc. Pokud nevíte, jestli vám bude pobyt v bazénu dělat dobře, a máte o plavání zájem, nezbývá než to vyzkoušet. Stejně jako si „nasucho“ ověřit, zda a jak pohodlně můžete provádět pohyby spojené s plaváním. Opatrní by měli být především lidé se zhoršenou hybností nebo bolestmi v krční páteři a ramenních kloubech. Pro ty, kdo se aktuálně dobře hýbou, plavou rádi a mají dobrou imunitu, může jít o skvělý způsob, jak udržet páteř v dobré kondici. Při plavání totiž dochází k mírné a plynulé rotaci trupu, která je pro bechtěreviky velmi prospěšná.

Jak na to 

  • Odborníci považují za vhodné styly kraul a znak. Naopak nedoporučují prsa (kvůli nevhodnému pohybu nohou, který může dráždit pánevní klouby a kyčle) a motýlek (pro nutnost většího záklonu v bederní páteři).
  • Aby plavání bylo účinné a bezpečné, měli byste se ujistit, že vše děláte technicky správně. K tomu vám může pomoci vyškolený instruktor.
  • Ideální volbou pro začátek je jít do bazénu 2× týdně. Vždy se asi tak pět minut rozplavte, chvilku se ve vodě protahujte, pak 20 minut plavte naplno. Nakonec si dejte zase pět minut oddychu. Až si zvyknete, můžete přidat a být ve vodě třeba třikrát nebo čtyřikrát týdně.

Neriskujte!

Nikdy nechoďte do bazénu s jakoukoli nezahojenou ránou, s nachlazením či jinou infekcí. Plavání není vhodné ani pro ženy se sklony ke gynekologickým zánětům. V těchto případech zkuste raději něco jiného – třeba taj-či, jógu, posilování a podobně. 

(pez)

Zdroj: http://nass.co.uk

https://www.arthritis-health.com

Hodnocení článku:
(2060 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Jedním z typických projevů Bechtěrevovy nemoci je bolest v dolních partiích zad. Ta ale může doprovázet mnohá jiná onemocnění. Jak lékaři poznají, že se jedná skutečně o toto revmatologické onemocnění?
13. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Od bolesti kloubů uleví i správná skladba stravy

Od bolesti kloubů uleví i správná skladba stravy

Lidé jsou různí a každému prospívá či škodí něco jiného. To platí i o relativně velké části nemocných revmatoidní artritidou – ti totiž tvrdí, že na ztuhlé a bolavé klouby pomáhá speciální jídelníček.
10. 12. 2012 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.
3. 3. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: