Novinky

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Každý revmatik ví, že pohyb a sport jsou velmi důležité. Platí to i pro osoby s Bechtěrevovou nemocí. Ideální pro udržení dobré fyzické kondice je například plavání. Za jistých podmínek může tento sport bechtěrevikům velmi prospívat.

Plavání může, ale také nemusí dělat dobře všem lidem s Bechtěrevovou nemocí. Je vždy důležité položit si před touto aktivitou následující otázky:

  • Umožňuje plavání váš aktuální zdravotní stav a pohyblivost?
  • Jsou vám pohyby při pobytu ve vodě příjemné?
  • Nepociťujete zhoršení svého stavu při kontaktu s chladnou vodou?
  • Neriskujete infekci, zvlášť pokud máte léčbu, která zasahuje do imunitní reakce?

Teplá, nebo studená?

Chladná voda je relativní pojem, záleží na individuálních pocitech. Někomu působení chladu dokonce prospívá. Bazén o běžné teplotě je proto pro část bechtěreviků naprosto bez problému, pro jiné je vstup do vody o této teplotě poukázkou na bezesnou noc. Pokud nevíte, jestli vám bude pobyt v bazénu dělat dobře, a máte o plavání zájem, nezbývá než to vyzkoušet. Stejně jako si „nasucho“ ověřit, zda a jak pohodlně můžete provádět pohyby spojené s plaváním. Opatrní by měli být především lidé se zhoršenou hybností nebo bolestmi v krční páteři a ramenních kloubech. Pro ty, kdo se aktuálně dobře hýbou, plavou rádi a mají dobrou imunitu, může jít o skvělý způsob, jak udržet páteř v dobré kondici. Při plavání totiž dochází k mírné a plynulé rotaci trupu, která je pro bechtěreviky velmi prospěšná.

Jak na to 

  • Odborníci považují za vhodné styly kraul a znak. Naopak nedoporučují prsa (kvůli nevhodnému pohybu nohou, který může dráždit pánevní klouby a kyčle) a motýlek (pro nutnost většího záklonu v bederní páteři).
  • Aby plavání bylo účinné a bezpečné, měli byste se ujistit, že vše děláte technicky správně. K tomu vám může pomoci vyškolený instruktor.
  • Ideální volbou pro začátek je jít do bazénu 2× týdně. Vždy se asi tak pět minut rozplavte, chvilku se ve vodě protahujte, pak 20 minut plavte naplno. Nakonec si dejte zase pět minut oddychu. Až si zvyknete, můžete přidat a být ve vodě třeba třikrát nebo čtyřikrát týdně.

Neriskujte!

Nikdy nechoďte do bazénu s jakoukoli nezahojenou ránou, s nachlazením či jinou infekcí. Plavání není vhodné ani pro ženy se sklony ke gynekologickým zánětům. V těchto případech zkuste raději něco jiného – třeba taj-či, jógu, posilování a podobně. 

(pez)

Zdroj: http://nass.co.uk

https://www.arthritis-health.com

Hodnocení článku:
(2065 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: