Novinky

Podpořte klouby správným jídelníčkem

Podpořte klouby správným jídelníčkem

Ztuhlá záda a kyčle, bolesti kloubů či únava. Každý se někdy takhle cítí, jsou však bohužel lidé, pro které je tento stav každodenní realitou. Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů spadající do kategorie revmatických chorob, které nemocným umí připravit nepříjemné chvilky.

Základem jsou zdravé kosti

V jídelníčku každého s Bechtěrevovou chorobou by neměly chybět potraviny obsahující dostatek vápníku a vitaminů, které patří mezi základní výživu kostí. Doporučují se proto jak mléčné výrobky, tak například i rybí tuk, játra nebo vejce. Z mléčných výrobků jsou nejvíce vhodné jogurty obsahující živé mikroorganismy. Ty totiž dokážou ve střevech zajistit optimální mikroflóru. Navíc jogurt, zejména v kombinaci s banánem, dokáže ochránit sliznici žaludku a střeva, která může být poškozena užíváním protizánětlivých léků. Dále se doporučuje konzumace masa, fazolí, hrášku a oříšků, zapomínat by se ale nemělo ani na další ovoce a zeleninu.

Nedoporučuje se!

  • Zapomeňte na přílohy.
  • Vyhněte se pečivu, těstovinám, rýži a bramborám.
  • Vynechte z jídelníčku cereálie.
  • Škodí i bramborové chipsy a potraviny obsahující mouku, jako jsou sušenky nebo koláče.

Individuální záležitost

I když se výše uvedená doporučení zdají poměrně omezující, díky první "povolené" skupině potravin se dá vytvořit poměrně chutný jídelníček. "Zakázané" přílohy lze nahradit například pestrou zeleninovou oblohou. Navíc je třeba mít na paměti, že malá množství nedoporučených potravin vůbec uškodit nemusí – každý pacient s Bechtěrevovou chorobou je na tom totiž jinak, takže individuálně je třeba přistupovat i k tvorbě jídelníčku.

(kam)

Zdroje:
www.spondylitis.org
www.disaboom.com
www.thehealthierlife.co.uk

Hodnocení článku:
(1492 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, chraňte svá záda před tíhou Vánoc!

Bechtěrevici, chraňte svá záda před tíhou Vánoc!

Konec roku je pro mnohé z nás očekávaným a radostným obdobím roku. Vánoční svátky, Silvestr a Nový rok však vyžadují spoustu příprav a osobního nasazení. Účastnit se množství večírků a rodinných setkání je náročné pro zdravého člověka, natož pro jedince s Bechtěrevovou chorobou. Vánoční shon by ale neměl představovat alibi pro nedodržování léčby a zanedbávání každodenního cvičení.
19. 12. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: