Novinky

Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Ankylozující spondylitida je nepříjemné onemocnění, které vede k chronickému zánětu kloubů páteře a kloubu křížokyčelního. Zasáhnout však může také plíce, ledviny, srdce nebo oči.

Onemocnění mladých

Bechtěrevova nemoc postihuje zejména osoby v aktivním věku. Častěji se vyskytuje u mužů než u žen. Obvykle o sobě dá poprvé vědět mezi 17 a 35 lety. U žen se nemoc nejčastěji projeví během těhotenství. Onemocnění způsobuje chronický zánět kloubů, které spojují páteř s ostatními kostmi. Výsledkem může být úplný srůst obratlů, což vede ke značnému omezení pohyblivosti, k bolestem a deformacím těla.

Záhadný gen

Je známo, že přítomnost genu s označením HLA-B27 je spjata s vyšším výskytem zánětlivých onemocnění. Pacienti, kteří trpí Bechtěrevovou chorobou, jsou také obvykle nositeli tohoto genu (má ho zhruba 90 % z nich). Zajímavé je, že to nefunguje naopak. Existuje mnoho lidí, kteří gen mají, ale ankylozující spondylitida se u nich nikdy nerozvine. K určení správné diagnózy pomáhá lékaři rozhovor s pacientem o jeho obtížích, důkladné vyšetření, rentgen a laboratorní testy. Pokud má člověk příznaky typické pro Bechtěrevovu chorobu, a navíc se prokáže gen HLA-B27, je téměř jisté, že se o tuto nemoc opravdu jedná.

Diagnózu napoví oči

Gen pro HLA-B27 je rovněž velmi často přítomný u pacientů s tzv. přední uveitidou. To je onemocnění oka, konkrétně zánět živnatky. Pokud tuto oční nemoc lékař u pacienta potvrdí, měl by zpozornět a raději dotyčného odeslat na rentgen páteře a také laboratorní testy. Přední uveitida totiž ve 30–50 % případů doprovází Bechtěrevovu chorobu a může být prvním příznakem, který na ni upozorní. Oční lékař se tedy může stát tím, kdo vysloví podezření na ankylozující spondylitidu.

Varovné signály 

K příznakům přední uveitidy patří:

  • zarudnutí oka,
  • přecitlivělost zraku na světlo (fotofobie),
  • slzení,
  • bolest oka – tupá, velmi nepříjemná, někdy se zhoršuje při pohledu do blízka,
  • zamlžené vidění.

Léčba se provádí pomocí očních kapek – cykloplegik. Ty rozšiřují zorničku a ulevují tak od bolesti způsobené křečí čočky. Po těchto kapkách není pacient schopný zaostřit.

Každý člověk, který má Bechtěrevovu chorobu a pozoruje na sobě výše uvedené potíže s viděním, by měl okamžitě navštívit svého očního lékaře.

(brbr)

Zdroj:
www.emedicinehealth.com

Hodnocení článku:
(1746 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Vystavte své klouby chladu – budou méně bolet

Vystavte své klouby chladu – budou méně bolet

Minus 110 stupňů Celsia ve spodním prádle? Pro většinu lidí je to naprosto nepřijatelná představa. Pro lidi postižené revmatickými chorobami je tzv. kryoterapie, tedy léčba chladem, účinným způsobem zmírňování zdravotních obtíží.
12. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova choroba často postihuje právě klouby v oblasti pánve. Je-li toto onemocnění překážkou pro normální průběh těhotenství a porodu či jak se v takové situaci mění zdravotní stav ženy, to napoví následující řádky.
9. 2. 2015 Bechtěrevova nemoc
Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: