Novinky - revmatoidní artritida

Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. Jeho změnu jim „hlásí“ bolavá kolena, ramena, kyčle, páteř i drobné klouby prstů. V zimě se přitom bolest stává téměř nesnesitelnou. Poradíme, jak na ni vyzrát.

Výkyvy atmosférického tlaku, které předcházejí teplotním změnám, mají na pacienty s revmatoidní artritidou opravdu vliv. Proč však v chladných dnech bolí klouby více? To lékaři přesně nevědí. Pravda je, že mnoho lidí si na zhoršení obtíží stěžuje.

Odborníci se domnívají, že spíš než mráz nás ovlivňuje zamračená obloha. Se zimním obdobím je spjat nedostatek slunečních paprsků, ranní vstávání do tmy, pochmurno. Ošklivé počasí působí na psychiku, takže bolest kloubů může být vnímána citelněji. Navíc se lidem v zimě nechce cvičit. Nedostatek pohybu tak zhoršuje stav pohybového ústrojí.

Sedm rad, které opravdu fungují

Pokud se vaše potíže s příchodem zimy zhoršily, pomozte si s našimi tipy.

  1. Cvičte. Vyhněte se však posilování s velkou zátěží. Zaměřte se spíše na lehké protahování, třeba při józe.
  2. Vyzkoušejte vodní sporty. Ideální je plavání nebo vodní aerobik. Hydrobiking čili jízda na stabilním kole umístěném v bazénu u nás zatím není příliš populární, protože klade vysoké nároky na prostor a výbavu ke cvičení. Ale je to škoda.
  3. Dopřejte si dostatek spánku. Může to znít překvapivě, ale spánek a bolest spolu úzce souvisejí. Výzkumy jasně ukazují, že únava a nedostatek spánku zhoršují náladu a také vnímání bolesti. Pokud vás sužují potíže se spánkem, nebojte se svěřit praktickému lékaři.
  4. Držte stres pod kontrolou. Můžete zkusit různé relaxační techniky, meditaci nebo už zmíněnou jógu. Při józe navíc spojíte příjemné s užitečným – vyčistíte si hlavu a protáhnete celé tělo.
  5. Zahřejte se. K prohřátí bolavých kloubů můžete použít nahřívací náplasti, polštářky nebo horkou koupel.
  6. Odpočívejte. Vnímejte signály svého těla. Jste přepracovaní? Tak přibrzděte.
  7. Teple se oblečte. Vrstvěte oblečení po vzoru sportovců, abyste neprochladli. První vrstva udržuje teplo a odvádí pot, proto se jí říká funkční. Tvoří ji přiléhavé tričko s dlouhým rukávem nebo tenký rolák. Jako druhou vrstvu zvolte svetr nebo mikinu. Teprve na tu přijde zimní kabát či teplá bunda v optimální délce pod kolena. Zmrzlíci mohou přidat mezi první a druhou vrstvu ještě například flanelovou košili.

(brbr)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2587 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, vaše dny mohou být velmi náročné. Přinášíme proto 5 tipů, jak zvládnout běžné denní aktivity s minimální bolestí a bez zbytečných ztrát energie.
10. 5. 2017 Revmatoidní artritida
Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga.
15. 3. 2013 Revmatoidní artritida
  Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!
4. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: