Novinky - revmatoidní artritida

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole. Prozradíme, jak tato léčba působí a zda je vhodná též pro nemocné s revmatoidní artritidou.

Výzkumy stále pokračují

Prozatím nemáme dostatek vědecky podložených informací, které by dokonale osvětlily principy působení magnetoterapie na lidský organismus. Zdá se však, že aplikace terapeutických magnetů do blízkosti kůže může pozitivně ovlivnit některé z příznaků doprovázejících například degenerativní kloubní onemocnění (artrózu) nebo postižení nervů při cukrovce. U revmatoidní artritidy je léčba za pomoci magnetů rovněž hojně užívána, avšak doposud neexistují přesvědčivá data, která by její nespornou účinnost v tomto případě prokázala.

Blahodárné působení 

Vystavení organismu slabému magnetickému poli může mít pozitivní vliv na naše zdraví následkem ovlivnění nabitých částic, které se v lidských tkáních přirozeně vyskytují. Magnet také dokáže zvýšit propustnost buněčných membrán a zrychlit tak látkovou výměnu. Dále má pozitivní efekt na zásobení tkání krví, tedy živinami a kyslíkem. V důsledku tohoto působení by měla magnetoterapie vykazovat následující účinky:

  • analgetický (působí proti bolesti),
  • protiedémový (zmírňuje otoky),
  • protizánětlivý,
  • myorelaxační (uvolňuje svalstvo),
  • regenerační.

Vsaďte na odbornost

V souvislosti s léčebnými možnostmi magnetu je dnes na trhu dostupný bezpočet nejrůznějších přístrojů a pomůcek, jejichž prodejci slibují mnohdy až zázračné účinky při domácím užívání. Před tímto reklamním nátlakem je však třeba důrazně varovat. Magnetoterapie by měla být vždy doporučena lékařem a ideálně také prováděna vyškoleným odborníkem. I tato léčba má totiž své kontraindikace, a neměla by se proto používat v těchto případech:

  • v těhotenství,
  • u osob s kardiostimulátorem,
  • při nádorovém bujení,
  • probíhá-li akutní virové či bakteriální onemocnění,
  • u mykotických infekcí,
  • vyskytují-li se krvácivé stavy.

(veri)

Zdroje:
www.webmd.com
www.wikiskripta.eu

Hodnocení článku:
(2755 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
26. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Při artritidě cvičte, budete pružnější

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Aerobní cvičení, posilování a flexibilita, to je zdravý pohybový mix při artritidě. Neexistuje totiž důvod, proč byste nemohli cvičit, samozřejmě poté, co vše zkonzultujete se svým revmatologem. Od bolestí zad vám totiž pomůže ulevit i vhodné cvičení! Důležité je zařadit do tréninku cviky podporující nejen vaši sílu ale i ohebnost a pružnost...
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

Kromě špatností, které dokáže nadělat revmatické onemocnění na lidském těle, může mít zničující vliv i na psychiku člověka. Ti, kdo pečují o svého partnera s revmatickým onemocněním, se musí umět vypořádat s jeho náladovostí, nebo dokonce depresemi.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: