Novinky - psoriáza

Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.

Řada pacientů si myslí, že mají být vděční za jakoukoli léčbu, kterou jim lékař předepíše. Bojí nebo stydí se něco namítat či mít nějaké požadavky. To je ale špatně.

Zákon mluví jasně

Podle zákona o zdravotnických službách (§ 31 zák. 372/2011 Sb.) je možné pacientovi poskytnout jakékoli zdravotní služby pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem. Pacient má být obeznámen se všemi léčebnými možnostmi a s jejich přínosy i riziky. Lékař ho musí informovat tak, aby tomu i jako laik mohl porozumět a rozhodnout se, jakým způsobem chce být léčen. Lékař má právo navrhnout nejvhodnější léčebný postup. Pokud s ním pacient souhlasí, je situace jasná. Když se mu navrhovaný postup nelíbí, konec zdravotní péče se rozhodně nekoná. S kteroukoli z léčebných možností může nesouhlasit, je pouze třeba, aby podepsal tzv. negativní revers – nesouhlas. Lékař totiž také musí mít podloženo, že terapii pacientovi navrhoval, aby nemohl být obviněn z neposkytnutí zdravotní péče.

Nebojte se vyjádřit!

Bez informovaného souhlasu pacienta není možná ani změna terapie, ani její ukončení. Povinností lékaře je nabídnout jinou léčebnou možnost, ovšem pokud nemocný neodmítne jeho služby zcela – v takové situaci je opět nutné podepsat negativní revers. Může se stát, že odborník potřebuje změnit pacientovi léčbu z důvodů finančních, například při změně pravidel úhrady zdravotními pojišťovnami. To je choulostivá situace, ve které se někdy řešení uspokojivé pro všechny strany hledá obtížně. A právě v takovou chvíli je největší potřeba oboustranného respektu a také zadokumentování všech kroků.

Spolupráce uzdravuje

Nemusíte se podvolovat léčbě, která nepomáhá nebo která vám nevyhovuje. Pokud je dostupná i jiná možnost, požádejte o ni svého lékaře. Je možné, že pro vás není vhodná z důvodů medicínských, ale pokud je, nebojte se jít si za svým. Lékař vás nemůže sankcionovat za to, že si přejete být léčeni nějakým konkrétním způsobem. Ale samozřejmě se snažte o vzájemnou dohodu, protože spolupráce s odborníkem, který je na vaší straně, je vždy nejlepší a nejsnazší.

(pez)

Zdroj: http://ezcr.cz

Hodnocení článku:
(2856 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Soupeřit s psoriázou o každý centimetr kůže je obtížné a únavné. Jenže nezbývá než vytrvat a hledat tak dlouho, až některý z postupů opravdu zabere. Lupénka je sice nevyléčitelné onemocnění, existuje však celá řada léků, které její příznaky úspěšně potlačují.
12. 2. 2016 Psoriáza
Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Že není zrovna zdravé holdovat smaženým pokrmům, zejména bramborovým hranolkům, brambůrkám, tučnému masu a smaženým potravinám celkově, je všeobecně známo. Výsledky výzkumů navíc ukazují, že pokrmy upravené při vysokých teplotách, mohou zhoršit chronické záněty včetně psoriatické artritidy.
17. 10. 2010 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Ačkoli jsou si tyto dvě nemoci některými projevy velmi podobné, řadou příznaků se také liší. Pro lékaře by tak neměl být problém odlišit lupénku od ekzému. A to i bez složitého testování.
30. 7. 2010 Psoriáza
Inzerce: