Novinky - psoriáza

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?

Lupénka dlouho byla tajemnou nemocí. Průlom v léčbě nastal teprve v 60. a 70. letech minulého století. Tehdy se zjistilo, proč obranný (imunitní) systém při psoriáze napadá buňky a tkáně vlastního těla, místo aby je chránil před poškozením.

Následně se objevilo mnoho léků. Protizánětlivé kortikosteroidy, cyklosporiny a methotrexát představovaly opravdový zázrak. Ne u každého pacienta s lupénkou ovšem zabraly.

Zkoumat kůži je obtížné

Dlouhá desetiletí se pak v léčbě psoriázy nedělo vůbec nic. Lidská kůže je naprosto jedinečný orgán, a její výzkum je proto složitý. U jiných onemocnění lze léčbu testovat na zvířatech, v případě lupénky však tyto testy příliš nepomáhají.

Lékaři a vědci tedy zvolili jinou cestu. Snažili se detailně porozumět funkci imunitního systému a odhalit příčiny jeho poruch. To se podařilo, a tak je nyní možné říci – přišel čas moderní biologické léčby.

Biologika – léčba budoucnosti

Biologické léky se vyráběly z látek nalezených v žijících organismech. V současnosti se vyrábějí laboratorně a pacientovi se vpravují do krevního řečiště. V těle blokují mechanismy, které přispívají ke vzniku lupénky. Biologická léčba účinkuje, protože:

  • tlumí činnost T lymfocytů (bílých krvinek imunitního systému),
  • blokuje látku zvanou „tumor nekrotizující faktor alfa“ (TNF-alfa), která navozuje zánět,
  • blokuje interleukiny (látky, které zajišťují komunikaci mezi jednotlivými složkami obranného systému a spouští tak zánět),
  • váže se na bílkoviny, které vyvolávají zánět.

Úspěchy biologických přípravků v léčbě lupénky jsou srovnatelné s největšími objevy v terapii rakoviny nebo onemocnění srdce. Možná se o nich nedočtete v novinách, ale věřte, že biologická léčba znamená novou éru ve snaze zlepšit život psoriatiků.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2639 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Lupénkou trpí miliony lidí po celém světě. Autoimunitní onemocnění kůže, jehož příčina není dosud známá, nevypadá ale vždy stejně. Většina lidí trpí takzvanou ložiskovou neboli plakovou lupénkou, druhou nejčastější formu představuje kapkovitá lupénka. Prozaický název této formy kožní choroby je odvozen od vzhledu vyrážky, která je po těle rozeseta jako kapky vody.
15. 5. 2020 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Když za nemocné klouby může lupénka

Když za nemocné klouby může lupénka

V případě těchto dvou chorob opravdu platí, že vše souvisí se vším. Psoriatická artritida je forma postižení kloubů, která sužuje některé lidi s lupénkou.
12. 2. 2012 Psoriáza
Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?
13. 12. 2019 Psoriáza
Inzerce: