Novinky - psoriáza

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?

Lupénka dlouho byla tajemnou nemocí. Průlom v léčbě nastal teprve v 60. a 70. letech minulého století. Tehdy se zjistilo, proč obranný (imunitní) systém při psoriáze napadá buňky a tkáně vlastního těla, místo aby je chránil před poškozením.

Následně se objevilo mnoho léků. Protizánětlivé kortikosteroidy, cyklosporiny a methotrexát představovaly opravdový zázrak. Ne u každého pacienta s lupénkou ovšem zabraly.

Zkoumat kůži je obtížné

Dlouhá desetiletí se pak v léčbě psoriázy nedělo vůbec nic. Lidská kůže je naprosto jedinečný orgán, a její výzkum je proto složitý. U jiných onemocnění lze léčbu testovat na zvířatech, v případě lupénky však tyto testy příliš nepomáhají.

Lékaři a vědci tedy zvolili jinou cestu. Snažili se detailně porozumět funkci imunitního systému a odhalit příčiny jeho poruch. To se podařilo, a tak je nyní možné říci – přišel čas moderní biologické léčby.

Biologika – léčba budoucnosti

Biologické léky se vyráběly z látek nalezených v žijících organismech. V současnosti se vyrábějí laboratorně a pacientovi se vpravují do krevního řečiště. V těle blokují mechanismy, které přispívají ke vzniku lupénky. Biologická léčba účinkuje, protože:

  • tlumí činnost T lymfocytů (bílých krvinek imunitního systému),
  • blokuje látku zvanou „tumor nekrotizující faktor alfa“ (TNF-alfa), která navozuje zánět,
  • blokuje interleukiny (látky, které zajišťují komunikaci mezi jednotlivými složkami obranného systému a spouští tak zánět),
  • váže se na bílkoviny, které vyvolávají zánět.

Úspěchy biologických přípravků v léčbě lupénky jsou srovnatelné s největšími objevy v terapii rakoviny nebo onemocnění srdce. Možná se o nich nedočtete v novinách, ale věřte, že biologická léčba znamená novou éru ve snaze zlepšit život psoriatiků.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2636 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Když psoriáza opravdu svědí…

Když psoriáza opravdu svědí…

Asi víte, že když vás něco zasvědí, nejde to jinak, než si místo podrbat. Co ale dělat, když potíže naberou na obrátkách a škrábání nepomáhá, spíše právě naopak?
13. 8. 2013 Psoriáza
Svědí mě kůže k zešílení…

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědění je častým příznakem celé řady kožních onemocnění, psoriázu nevyjímaje. Je tak běžné, až se zdá skoro nemožné, že ani lékaři nemají na tomto poli zcela jasno.
16. 9. 2009 Psoriáza
Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Není vzácností, že lidé s lupénkou trpí také některým z jiných onemocnění, které vyžaduje užívání léků. Pokud je tímto onemocněním vysoký krevní tlak, duševní choroba či hepatitida, může dojít vlivem užívané medikace ke zhoršení příznaků lupénky. Které léky jsou pro psoriatiky v tomto ohledu rizikové?
7. 10. 2014 Psoriáza
Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Tipy, jak lupénce nedat v zimě šanci

Některým pacientům s psoriázou přináší podzim a zima, kromě zkracujících se dnů a příslibu sněhu, i zhoršení stavu pleti. Není nutné propadat zoufalství. Přinášíme odpovědi na 5 nejčastějších otázek týkajících se péče o pleť s lupénkou v zimě včetně tipů, jak o pokožku v nadcházejících chladných měsících nejlépe pečovat.
14. 12. 2015 Psoriáza
Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.
10. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: