Novinky - psoriáza

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Spojitost nástupu zhoubného bujení a psoriázy zkoumají odborníci už dlouho. Nové poznatky naznačují, že jistý vztah mezi těmito onemocněními zřejmě existuje – ovšem jen v některých případech.

U některých typů zhoubného bujení je spojitost s psoriázou skutečně vyšší. Týká se to hlavně rakoviny plic, kůže a různých lymfomů. Výzkumy prokázaly, že výskyt lymfomu je u psoriatiků o 34 % častější než u zdravé populace. Rakovina plic je potom u osob s lupénkou až o 15 % běžnější. Není však dosud jasné, jestli riziko vzniku zhoubného bujení způsobuje sama nemoc, nebo léky, které se při ní užívají. Naopak u rakoviny prsu, prostaty nebo střev nebyla s psoriázou prokázána žádná souvislost.

Nejistá míra rizika 

Vyšší riziko vzniku rakoviny plic, kůže a různých lymfomů nastává u pacientů se středně závažnou až závažnou formou lupénky. To ale nemusí nezbytně znamenat, že těžší forma nemoci automaticky přináší větší nebezpečí. Horší postižení kůže totiž vyžaduje agresivnější léčbu. A právě ta může být příčinou vzniku nádoru. Na vině může být jakýkoliv typ terapie (cílená léčba, fototerapie a další). Bohužel není jednoduché zjistit přesnou příčinu vzniku rakoviny u psoriatiků, ačkoliv se tím zabývají celé vědecké týmy.

Prevence může ušetřit trápení 

Nehledě na to, co riziko rakoviny zvyšuje – ať už léčba, nebo nemoc samotná, do boje proti zhoubnému bujení se může zapojit i sám pacient. Jak?

  • Při prevenci rakoviny kůže je velmi důležité chránit se před sluncem. Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Snažte se mít co největší plochu těla zakrytou oblečením a opalujte se postupně. Nechoďte na slunce v poledních hodinách a obecně se držte raději ve stínu. 
  • Výskyt rakoviny plic je u osob s lupénkou vůbec nejčastější, zvláště u těch, které kouří. Snahy pacienta i lékaře by se proto měly zaměřit na odvykání tomuto nebezpečnému nešvaru.

(brbr)

Zdroj: 
www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(3157 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

V případě alergie i autoimunitního onemocnění se jedná o nepřiměřenou reakci imunity na určitý podnět. V prvním případě vnější, v druhé vnitřní. Co to znamená pro jejich diagnózu a léčbu?
20. 7. 2019 Psoriáza
Lupénka a riziko infarktu

Lupénka a riziko infarktu

Lidé s lupénkou se často cítí jako vážně nemocní lidé a taky jimi jsou, protože nemoc jim výrazně ovlivňuje život. A z pochopitelných důvodů se nezajímají o svoji hladinu cholesterolu ani velikost krevního tlaku.
22. 6. 2009 Psoriáza
Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.
12. 4. 2010 Psoriáza
Inzerce: