Novinky - revmatoidní artritida

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.

Zní to složitě, ale je to vlastně jednoduché. „Sklerodermie“ je tvrdnutí kůže a „systémová“ znamená, že postihuje celé tělo. Ke kožním změnám se totiž přidružuje i řada orgánových projevů.

Už samotné kožní změny však obvykle vedou ke správné diagnóze:

  1. Kůže je ztluštělá, oteklá, zhrublá nebo jizevnatá a může omezovat pohyblivost kloubů.
  2. Na ztluštělých místech kůže praská při pohybu, ale i v klidu. Děje se to nejčastěji na prstech rukou, ale i na zápěstích, loktech a kolenou.
  3. U nemocných se typicky objevuje takzvaný Raynaudův fenomén. Jedná se o barevné změny prstů související s poruchou prokrvení, v návaznosti na vystavení chladu.

Rozbor krve zpravidla odhalí značné množství autoprotilátek – protilátek proti vlastním tkáním.

Strašidelné příznaky

  • Někteří nemocní mají bolesti na hrudi spojené s obtížným polykáním. Příčinou jsou chorobné změny jícnu. Problémy s trávením mohou mít i podobu nadýmání, zácpy nebo průjmu.
  • Část pacientů má plicní obtíže a problematická je také ztráta funkce ledvin. Tu však lze včasnou léčbou výrazně oddálit.
  • Nemoc se může projevit i na srdci. Objeví se například poruchy rytmu nebo se v osrdečníku vytvoří výpotek, který zhoršuje práci srdce.
  • Už samotné kožní projevy mohou být doslova invalidizující. Je-li postižena kůže na vnějších stranách kloubů, může se jejich pohyblivost snížit natolik, že zatuhnou na místě. Někdy dochází i k napnutí končetiny nebo prstu do nepřirozené polohy, jak ložisko tuhne a smršťuje se.

Zrušit ji nemůžete, umlčet ano

Lékaři neumějí systémovou sklerodermii vyléčit. Dokážou však výrazně zmírnit její průběh a minimalizovat orgánové i funkční změny a následky. Základem je včasná diagnóza a pravidelné sledování, stejně jako spolupráce a sebekázeň nemocného při léčbě. Při ní jde především o tlumení a úpravu imunitní reakce. Jednotlivé příznaky se pak dají řešit i samostatně, například podáváním léků na úpravu srdečního rytmu, punkcí výpotku a tak dále.

Pokud si myslíte, že můžete mít systémovou sklerodermii, nenechávejte si to pro sebe. Navštivte lékaře a svěřte se mu, dokud je čas.

(pez)

Zdroj:
www.scleroderma.org

Hodnocení článku:
(2656 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.
7. 2. 2013 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
23. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: