Novinky - psoriáza

Těhotenství je možné i s lupénkou. Nebojte se ho ani vy!

Těhotenství je možné i s lupénkou. Nebojte se ho ani vy!

Mnoho pacientek s tímto problémem má obavy z těhotenství a z toho, jak by jiný stav ovlivnil jejich zdraví a naopak.

Mnoho pacientek s tímto problémem má obavy z těhotenství a z toho, jak by jiný stav ovlivnil jejich zdraví a naopak. Tyto obavy jsou ale neopodstatněné, protože i žena s psoriázou může díky dobré spolupráci lékařů bez problémů donosit zdravé miminko.

Raději plánujte

Většina žen, které zvažují těhotenství, položí jako první otázku: Měla bych přestat brát své léky na psoriázu? Odpověď na tento dotaz zní většinou ano. Přestože se většina léků považuje za nerizikové, neexistují dostatečné informace o jejich bezpečnosti pro plod v průběhu těhotenství. Proto vám lékař nejspíše doporučí, aby byla terapie ukončena, a to ještě před samotným početím. Je tedy lepší těhotenství plánovat, aby dermatolog dostal lupénku pod kontrolu a poté léčbu vysadil či změnil.

Systémové léky

  • K těhotenství se nehodí vůbec.
  • Mnoho z nich má teratogenní účinek, což znamená, že mohou vyvíjejícímu se plodu způsobit závažné deformity – toto riziko je obzvláště významné v prvním trimestru, a proto je dobré vysadit systémové léky doopravdy předem.
  • Pokud se však lupénka naprosto vymkne kontrole, je možné podat například cyklosporin, neboť ten, přestože má nežádoucí účinky, není nebezpečný pro dítě.
  • Také může být použita fototerapie UVB zářením.

Lokální terapie

  • V průběhu těhotenství mnohdy nahrazuje tu systémovou, ale ani ona není vždy stoprocentně bezpečná. Z kůže mohou být léky absorbovány do systémové cirkulace a miminko ovlivnit – příkladem jsou přípravky odvozené od vitamínu A, které jsou také teratogenní, a v průběhu těhotenství by tedy měly být vynechány.
  • Naopak zvláčňující krémy mohou být aplikované bez omezení.
  • Většina dalších topických léků (urea, kortikoidy, deriváty vitamínu D) zpravidla mohou být použity, ale pouze v malém množství a na omezených částech těla.

Nejasné otázky

Přestože léčba v době těhotenství je omezená, více než polovině žen se příznaky lupénky zlepší. Je možné, že v tom mají prsty hormony, ale ani vědci o tom zatím nevědí mnoho. Pouze asi u 20 % žen se může stát, že se onemocnění zhorší. Co se týká dítěte, je jisté pouze to, že nic není jisté. Lupénka je onemocnění, kde genetika určitou roli hraje, nicméně nezáleží to pouze na ní. Pokud ji jeden z rodičů má, je riziko, že ji dítě podědí, asi 10%.

Kojení rozhodně ano 

Přestože máte lupénku, neměla byste váhat s kojením. A to ani tehdy, máte-li postiženou právě oblast bradavek. Dítěti vaše nemoc neublíží, může to pouze znamenat o něco více nepohodlí pro vás. Pokud neužíváte systémovou terapii či lokální léčbu na rozsáhlou část těla či přímo na bradavky, kojení by pro vás ani váš nový přírůstek do rodiny nemělo být zapovězené.

(boba)

Zdroj: http://www.everydayhealth.com/living-with-psoriasis/psoriasis-during-pregnancy.aspx, http://www.psorinfo.com/Pregnancy.aspx?ID=30, http://papaa.org/children/psoriasis-fertility-conception-and-pregnancy

Hodnocení článku:
(2550 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
9. 11. 2015 Psoriáza
Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?
15. 12. 2014 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?
4. 5. 2009 Psoriáza
Inzerce: