Novinky - psoriáza

Těhotenství je možné i s lupénkou. Nebojte se ho ani vy!

Těhotenství je možné i s lupénkou. Nebojte se ho ani vy!

Mnoho pacientek s tímto problémem má obavy z těhotenství a z toho, jak by jiný stav ovlivnil jejich zdraví a naopak.

Mnoho pacientek s tímto problémem má obavy z těhotenství a z toho, jak by jiný stav ovlivnil jejich zdraví a naopak. Tyto obavy jsou ale neopodstatněné, protože i žena s psoriázou může díky dobré spolupráci lékařů bez problémů donosit zdravé miminko.

Raději plánujte

Většina žen, které zvažují těhotenství, položí jako první otázku: Měla bych přestat brát své léky na psoriázu? Odpověď na tento dotaz zní většinou ano. Přestože se většina léků považuje za nerizikové, neexistují dostatečné informace o jejich bezpečnosti pro plod v průběhu těhotenství. Proto vám lékař nejspíše doporučí, aby byla terapie ukončena, a to ještě před samotným početím. Je tedy lepší těhotenství plánovat, aby dermatolog dostal lupénku pod kontrolu a poté léčbu vysadil či změnil.

Systémové léky

  • K těhotenství se nehodí vůbec.
  • Mnoho z nich má teratogenní účinek, což znamená, že mohou vyvíjejícímu se plodu způsobit závažné deformity – toto riziko je obzvláště významné v prvním trimestru, a proto je dobré vysadit systémové léky doopravdy předem.
  • Pokud se však lupénka naprosto vymkne kontrole, je možné podat například cyklosporin, neboť ten, přestože má nežádoucí účinky, není nebezpečný pro dítě.
  • Také může být použita fototerapie UVB zářením.

Lokální terapie

  • V průběhu těhotenství mnohdy nahrazuje tu systémovou, ale ani ona není vždy stoprocentně bezpečná. Z kůže mohou být léky absorbovány do systémové cirkulace a miminko ovlivnit – příkladem jsou přípravky odvozené od vitamínu A, které jsou také teratogenní, a v průběhu těhotenství by tedy měly být vynechány.
  • Naopak zvláčňující krémy mohou být aplikované bez omezení.
  • Většina dalších topických léků (urea, kortikoidy, deriváty vitamínu D) zpravidla mohou být použity, ale pouze v malém množství a na omezených částech těla.

Nejasné otázky

Přestože léčba v době těhotenství je omezená, více než polovině žen se příznaky lupénky zlepší. Je možné, že v tom mají prsty hormony, ale ani vědci o tom zatím nevědí mnoho. Pouze asi u 20 % žen se může stát, že se onemocnění zhorší. Co se týká dítěte, je jisté pouze to, že nic není jisté. Lupénka je onemocnění, kde genetika určitou roli hraje, nicméně nezáleží to pouze na ní. Pokud ji jeden z rodičů má, je riziko, že ji dítě podědí, asi 10%.

Kojení rozhodně ano 

Přestože máte lupénku, neměla byste váhat s kojením. A to ani tehdy, máte-li postiženou právě oblast bradavek. Dítěti vaše nemoc neublíží, může to pouze znamenat o něco více nepohodlí pro vás. Pokud neužíváte systémovou terapii či lokální léčbu na rozsáhlou část těla či přímo na bradavky, kojení by pro vás ani váš nový přírůstek do rodiny nemělo být zapovězené.

(boba)

Zdroj: http://www.everydayhealth.com/living-with-psoriasis/psoriasis-during-pregnancy.aspx, http://www.psorinfo.com/Pregnancy.aspx?ID=30, http://papaa.org/children/psoriasis-fertility-conception-and-pregnancy

Hodnocení článku:
(2551 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.
21. 7. 2011 Psoriáza
Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Řada imunosupresivních léků, používaných k léčbě autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Crohnova nemoc a lupénka, ovlivňuje kromě základního onemocnění také přirozený průběh infekčních onemocnění.
20. 5. 2007 Psoriáza
Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!
21. 6. 2019 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Inzerce: