Novinky - revmatoidní artritida

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.

Speciální elektronické zařízení se chirurgicky vloží a zašije pod kůži na pacientově krku. Aplikuje se do blízkosti specifického nervu, který se nazývá bloudivý. Ten má mimo jiné na starosti převod signálů z vnitřních orgánů a dále také řídí mimovolní činnosti, například srdeční tep či trávení.

  • Zařízení se během dne spouští ve stanovených intervalech a během této doby dochází ke stimulaci bloudivého nervu pomocí speciálního magnetu.
  • Aktivace nervu má za cíl regulovat imunitní systém, který je u revmatoidní artritidy hyperaktivní.
  • To vše způsobí, že poklesne aktivita vlastního onemocnění a výrazně se sníží počet patologických buněk pronikajících do postižených kloubů (právě ony způsobují typickou a často výraznou bolest kloubů a jejich deformaci). 

Široké využití

Stimulace bloudivého nervu je již delší dobu využívána i při léčbě jiných onemocnění – lze zmínit refrakterní epilepsie, které špatně reagují na klasickou terapii pomocí léků nebo i těžké deprese. V současnosti je ale velkou novinkou právě testování stejného principu stimulace i u léčby systémových zánětlivých onemocnění. 

Méně nežádoucích účinků

Nespornou výhodou elektrické stimulace je mnohem lepší „zacílení“ – jejím terčem jsou specifické nervové okruhy, které se nechovají tak, jak by měly. Klasické léky oproti této metodě často ovlivňují více systémů v těle, a to i ty, které fungují normálně. Bioelektronika, tedy implantabilní stimulátory, by tak měla omezit možné nežádoucí účinky, které se často vyskytují při dlouhodobém užívání klasických léků.

Běh na dlouhou trať

Efekt léčby elektrickou stimulací se zdá být okamžitý a byl pozorován u více než poloviny testovaných lidí. Pro pacienty je toto řešení velmi příjemné, protože málokomu se líbí vyhlídka každodenního užívání klasických léků po následujících několik desítek let. Bioelektronika – speciální pojem označující souhrnně implantabilní zařízení – jsou nadějí nejen pro nemocné s artritidou, ale například i pro jedince trpící chronickým zánětem střev, hypertenzí či diabetem. Ovšem přestože podle probíhajících testování stimulátor očividně funguje, bude to trvat ještě dlouho, než se tato metoda stane pro veřejnost dostupnou.

(cabi)

Zdroj: www.ctvnews.ca

Hodnocení článku:
(2963 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Revmatické onemocnění, tak jako většina chronických zdravotních potíží, klade na nemocného člověka nemalé nároky. Zvládat každodenní povinnosti je obtížné a na speciální aktivity mnohdy nezbývá energie. Pokud vám záleží na tom, aby z vašeho vztahu nevyprchalo napětí a romantika, připravte občas svému nemocnému partnerovi malé překvapení. Poradíme vám, jak na to.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.
19. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: