Novinky - revmatoidní artritida

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.

Jakými prostředky lze proti této nemoci bojovat?

Bolest souvisí s duševnem

Mohlo by se zdát, že nejsnadnějším způsobem, jak pacientům s fibromyalgií ulevit, je doporučení léků proti bolesti. Samotná analgetika však většinou nepomáhají dostatečně. Nejčastěji se příznivě uplatní až jejich kombinace s léky, které určitým způsobem mění hladinu chemických látek v mozku, jejichž hodnoty jsou u fibromyalgie pozměněny. Ačkoliv by to mohlo být překvapivé, jedná se například o léky užívané u deprese nebo úzkostných stavů. Zase tak zarážející to ale není, uvědomíme-li si, že fibromyalgie je choroba, která s psychikou ve svém počátku i průběhu více či méně souvisí.

Co nejméně stresu

Z dokázané skutečnosti, že fibromyalgie může být vyvolána stresem a při duševně vypjatých situacích se její průběh zpravidla zhoršuje, vyplývá další taktika léčby – psychoterapie, redukce stresu pomocí nejrůznějších relaxačních technik, pěstování kvalitního spánku – to vše hraje u zmírnění projevů tohoto onemocnění velmi podstatnou roli. Stejně tak se zkouší další alternativní metody, jako je akupunktura, masáže nebo jóga, které však fungují u každého jednotlivce různě úspěšně.

Léčba fibromyalgie je značně individuální. Někomu pomůžou ty, jinému zase ony léky. Nejpodstatnější však zůstává udržení si duševní pohody, přestože to u onemocnění, jako je fibromyalgie, nebývá právě nejjednodušší. Proto je dobré nebát se poradit se s odborníky, jako jsou psychologové nebo psychiatři.

(veri)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3186 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.
10. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Cestování vám usnadní chytrý automobil

Cestování vám usnadní chytrý automobil

Jestliže většinu lidí trápí před dlouho plánovaným výletem nebo dovolenou nanejvýše nějaká ta cestovní horečka, nemocné s revmatickým onemocněním provází obvykle řada jiných obav.
3. 7. 2011 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.
3. 3. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: