Novinky - revmatoidní artritida

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku „nepřilepšíme“, důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku "nepřilepšíme", důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.

Pro sílu a růst

Klouby ke svému správnému fungování potřebují hlavně tři následující složky: "céčko" se podílí na obnově a růstu chrupavky. Vitamin D řídí vstřebávání vápníku pro silné kosti a vitamin K spolu s "déčkem" pomáhá tělu vstřebávat vápník. Vitaminy si tělo neumí samo vyrobit, přijímáme je pouze ve stravě. Jenže v zimě jíme méně ovoce a zeleniny, proto se může stát, že tělu začnou některé tyto látky chybět. Nejlepší prevencí je proto sestavení pestrého jídelníčku, ve kterém jsou vitaminy hojně zastoupeny:

  • ovoce a zelenina,
  • obiloviny, luštěniny,
  • mléčné výrobky,
  • vejce,
  • ryby,
  • kuřecí a jiné kvalitní maso.

Na talíři by se také alespoň dvakrát týdně měla objevit ryba, z toho jednou ryba tučná (losos, makrela, čerstvý tuňák). Toto maso je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které mají mnoho zdraví prospěšných účinků.

Rybí tuk?!

O prospěšných účincích rybího tuku věděly už naše prababičky. Pryč jsou však doby, kdy se tato „lahůdka“ podávala po lžících. V dnešní době je v lékárnách k dispozici široká nabídka doplňků stravy s obsahem tzv. omega-3 mastných kyselin, které rybí tuk v čisté podobě nahrazují. Tyto specifické mastné kyseliny zlepšují prokrvení kloubní tkáně a pozitivně působí na mozek a srdce. V oleji z tresčích jater se sice nachází nižší podíl omega-3 mastných kyselin, obsahuje však navíc i vitaminy A a D.

Mocná zbraň glukosamin

Glukosamin a chondroitin se přirozeně vyskytují v chrupavkách našeho těla. Jejich úkolem je zajišťovat správnou funkci kloubů. Kolagen zase pomáhá obnovovat povrch kloubů. Kombinace těchto tří složek spolu s vitaminy se běžně nachází ve speciálních doplňcích stravy určených pro kloubní výživu. A protože kvalitní přípravky nejsou právě levné, určitě udělají radost i pod vánočním stromkem. Ovšem u některých lidí glukosamin může zvýšit hladinu cukru v krvi, takže pokud trpíte cukrovkou, poraďte se o jeho užívání se svým lékařem. Opatrní by měli být i ti, kteří užívají léky na ředění krve, jako je warfarin, glukosamin může ovlivňovat srážlivost krve. Vyskytnout se mohou i alergické reakce, v tom případě vyhledejte lékařskou službu.

Co ještě klouby ocení

Kloubům prospějete i provedením určitých úprav životního stylu. Takže máte-li nadváhu, pokuste se zhubnout, zmírní se přetížení kloubů. Zařaďte do svého života i šetrný pohyb, jako je plavání či svižná chůze. Cvičení posílí vaše svaly, uvolní ztuhlé klouby a zabrání úbytku kostní hmoty. A hlavně přestaňte kouřit a zahajte odvykací program. Kouření kloubům škodí!

    (hkh)

    Zdroj: www.telegraph.co.uk

    Hodnocení článku:
    (2449 hodnocení - 3,3 z 5)

    Další doporučené články

    Užívání metotrexátu u dětí

    Užívání metotrexátu u dětí

    Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
    14. 9. 2009 Revmatoidní artritida
    Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

    Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

    V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
    6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
    Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

    Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

    Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
    8. 6. 2015 Revmatoidní artritida
    Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

    Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

    Jako u mnoha jiných onemocnění i u těch revmatologických hrají určitou roli geny. Avšak každá choroba má svůj vlastní stupeň a vzorec dědičnosti, stejně jako své vlastní geny.
    6. 9. 2013 Revmatoidní artritida
    Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

    Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

    Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
    13. 10. 2014 Revmatoidní artritida
    Inzerce: