Novinky - revmatoidní artritida

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku „nepřilepšíme“, důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku "nepřilepšíme", důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.

Pro sílu a růst

Klouby ke svému správnému fungování potřebují hlavně tři následující složky: "céčko" se podílí na obnově a růstu chrupavky. Vitamin D řídí vstřebávání vápníku pro silné kosti a vitamin K spolu s "déčkem" pomáhá tělu vstřebávat vápník. Vitaminy si tělo neumí samo vyrobit, přijímáme je pouze ve stravě. Jenže v zimě jíme méně ovoce a zeleniny, proto se může stát, že tělu začnou některé tyto látky chybět. Nejlepší prevencí je proto sestavení pestrého jídelníčku, ve kterém jsou vitaminy hojně zastoupeny:

  • ovoce a zelenina,
  • obiloviny, luštěniny,
  • mléčné výrobky,
  • vejce,
  • ryby,
  • kuřecí a jiné kvalitní maso.

Na talíři by se také alespoň dvakrát týdně měla objevit ryba, z toho jednou ryba tučná (losos, makrela, čerstvý tuňák). Toto maso je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které mají mnoho zdraví prospěšných účinků.

Rybí tuk?!

O prospěšných účincích rybího tuku věděly už naše prababičky. Pryč jsou však doby, kdy se tato „lahůdka“ podávala po lžících. V dnešní době je v lékárnách k dispozici široká nabídka doplňků stravy s obsahem tzv. omega-3 mastných kyselin, které rybí tuk v čisté podobě nahrazují. Tyto specifické mastné kyseliny zlepšují prokrvení kloubní tkáně a pozitivně působí na mozek a srdce. V oleji z tresčích jater se sice nachází nižší podíl omega-3 mastných kyselin, obsahuje však navíc i vitaminy A a D.

Mocná zbraň glukosamin

Glukosamin a chondroitin se přirozeně vyskytují v chrupavkách našeho těla. Jejich úkolem je zajišťovat správnou funkci kloubů. Kolagen zase pomáhá obnovovat povrch kloubů. Kombinace těchto tří složek spolu s vitaminy se běžně nachází ve speciálních doplňcích stravy určených pro kloubní výživu. A protože kvalitní přípravky nejsou právě levné, určitě udělají radost i pod vánočním stromkem. Ovšem u některých lidí glukosamin může zvýšit hladinu cukru v krvi, takže pokud trpíte cukrovkou, poraďte se o jeho užívání se svým lékařem. Opatrní by měli být i ti, kteří užívají léky na ředění krve, jako je warfarin, glukosamin může ovlivňovat srážlivost krve. Vyskytnout se mohou i alergické reakce, v tom případě vyhledejte lékařskou službu.

Co ještě klouby ocení

Kloubům prospějete i provedením určitých úprav životního stylu. Takže máte-li nadváhu, pokuste se zhubnout, zmírní se přetížení kloubů. Zařaďte do svého života i šetrný pohyb, jako je plavání či svižná chůze. Cvičení posílí vaše svaly, uvolní ztuhlé klouby a zabrání úbytku kostní hmoty. A hlavně přestaňte kouřit a zahajte odvykací program. Kouření kloubům škodí!

    (hkh)

    Zdroj: www.telegraph.co.uk

    Hodnocení článku:
    (2447 hodnocení - 3,3 z 5)

    Další doporučené články

    Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

    Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

    Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
    22. 1. 2021 Revmatoidní artritida
    Chřipka a artritida – to je nebezpečná kombinace!

    Chřipka a artritida – to je nebezpečná kombinace!

    Chřipka je nepříjemný zážitek pro každého. Pokud máte revmatoidní artritidu, platí to dvojnásob. To proto, že každé autoimunitní onemocnění poškozuje funkci imunitního systému, takže se obtížněji brání infekcím.
    26. 2. 2018 Revmatoidní artritida
    Těžká rána revmatiků

    Těžká rána revmatiků

    Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.
    14. 3. 2010 Revmatoidní artritida
    Grilování šité na míru artritidě

    Grilování šité na míru artritidě

    Klasické grilované jídlo revmatikům neprospívá. Přesto si tímto v létě oblíbeným způsobem mohou připravit opravdové pochoutky, které nebudou zatěžovat jejich zažívání.
    28. 8. 2018 Revmatoidní artritida
    Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

    Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

    Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje riziko rozvoje této nemoci, alespoň to tvrdí studie nedávno publikovaná v medicínském časopise British Medical Journal. Alkohol tak někdy může být i zdraví prospěšný.
    25. 10. 2012 Revmatoidní artritida
    Inzerce: