Novinky - revmatoidní artritida

Máte ankylozující spondylitidu? Poradíme, jak zatočit s depresí

Máte ankylozující spondylitidu? Poradíme, jak zatočit s depresí

Život s ankylozující spondylitidou vyčerpává nejen fyzicky, ale i duševně. Bohužel lidé s touto chorobou trpí depresemi častěji než ostatní. Zkusit některou z možností nápravy však nic nestojí.

Deprese a úzkosti, které nezřídka trápí lidi s onemocněním ankylozující spondylitidou, jsou do značné míry zaviněny chronickými bolestmi zad a páteře. Bolest může budit ze spánku a bývá příčinou nespavosti stejně jako deprese. Platí to i naopak – nespavost zavdává příčinu k depresi.

Onemocnění také ovlivňuje pracovní a společenský život. Pacienti mohou mít problémy i s vykonáváním běžných denních činností, což vyvolává pocity smutku, bezmoci a frustrace.

Uzdravte svou mysl – 6 tipů

Léčba nejen uleví od bolesti, ale také pomůže cítit se lépe. Péče o duševní zdraví by měla být zahrnuta do celkového léčebného plánu. Nabízíme několik tipů, jak si můžete pomoci sami:

  1. Cvičte. Cvičení vám pomůže od zatuhlosti páteře a také zlepší pohyblivost. Dalším vítaným přínosem fyzické aktivity je i zlepšení nálady. Při cvičení se vyplavují hormony štěstí, které fungují i jako zabijáci bolesti.
  2. Sladké sny nepřicházejí? Vyzkoušejte všechno! Někteří vědci se domnívají, že kvalitní spánek je klíčem k dobré duševní pohodě. Že často nemůžete v noci zabrat? Nacvičte si spánkové návyky, které vám usínání usnadní. Nepijte kávu v odpoledních hodinách, nejezte sladké, neberte si starosti do postele. Proměňte svoji ložnici ve svatyni spánku. Jen ticho a tma, žádná televize ani jiná elektronika. Pro kvalitní spánek je vhodná nižší teplota v ložnici než jinde v bytě.
  3. Informujte se. Život v nevědomosti ubíjí. Zjistěte si proto o ankylozující spondylitidě co nejvíce.
  4. Zameťte se stresem. Léčit se s chronickým onemocněním je zdrojem každodenního stresu. Zkuste najít něco, co vám bude od stresu pomáhat. Může to být dobrý film, humor, meditace, jóga, soustředění se na přítomný okamžik, … Opravdu věnujte čas tomu, jak se naučit zvládat stres.
  5. Získejte spojence. Ve dvou se to lépe táhne. Co takhle připojit se ke skupině lidí s podobnou nemocí? Sdílení osobních zkušeností a problémů s lidmi, kteří vám rozumí, pomáhá snášet těžkosti.
  6. Včas vyhledejte pomoc. Pokud smutek a pocity sklíčenosti překračují všechny snesitelné meze, je načase vyhledat odbornou pomoc. Psychoterapeut, který je specialistou na lidské trápení, vám jistě dokáže pomoct. Deprese i úzkost jsou léčitelné a terapie na ně obvykle dobře zabírá.

(brbr)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2669 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?
25. 10. 2021 Revmatoidní artritida
Do lázní pro zdraví kloubů

Do lázní pro zdraví kloubů

Lázeňská léčba je jednou z nejstarších metod, jak bojovat s revmatoidní artritidou. Pomocí různých procedur lze pacientům ulevit od jejich bolesti. Jsou tedy lázně skutečně zázračným lékem na tuto nemoc?
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Vaše nemoc vám nemusí bránit dostatečně se věnovat dětem

Vaše nemoc vám nemusí bránit dostatečně se věnovat dětem

Vychovávání dětí a starost o rodinu není jednoduchý úkol ani pro zdravého člověka. Pokud trpíte artritidou, bude to pro vás znamenat mnoho přemýšlení a plánování navíc. Pokud se ale na vše pečlivě připravíte, může mít vaše nemoc na chod rodiny jen minimální vliv.
6. 2. 2011 Revmatoidní artritida
Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: