Novinky - revmatoidní artritida

Máte ankylozující spondylitidu? Poradíme, jak zatočit s depresí

Máte ankylozující spondylitidu? Poradíme, jak zatočit s depresí

Život s ankylozující spondylitidou vyčerpává nejen fyzicky, ale i duševně. Bohužel lidé s touto chorobou trpí depresemi častěji než ostatní. Zkusit některou z možností nápravy však nic nestojí.

Deprese a úzkosti, které nezřídka trápí lidi s onemocněním ankylozující spondylitidou, jsou do značné míry zaviněny chronickými bolestmi zad a páteře. Bolest může budit ze spánku a bývá příčinou nespavosti stejně jako deprese. Platí to i naopak – nespavost zavdává příčinu k depresi.

Onemocnění také ovlivňuje pracovní a společenský život. Pacienti mohou mít problémy i s vykonáváním běžných denních činností, což vyvolává pocity smutku, bezmoci a frustrace.

Uzdravte svou mysl – 6 tipů

Léčba nejen uleví od bolesti, ale také pomůže cítit se lépe. Péče o duševní zdraví by měla být zahrnuta do celkového léčebného plánu. Nabízíme několik tipů, jak si můžete pomoci sami:

  1. Cvičte. Cvičení vám pomůže od zatuhlosti páteře a také zlepší pohyblivost. Dalším vítaným přínosem fyzické aktivity je i zlepšení nálady. Při cvičení se vyplavují hormony štěstí, které fungují i jako zabijáci bolesti.
  2. Sladké sny nepřicházejí? Vyzkoušejte všechno! Někteří vědci se domnívají, že kvalitní spánek je klíčem k dobré duševní pohodě. Že často nemůžete v noci zabrat? Nacvičte si spánkové návyky, které vám usínání usnadní. Nepijte kávu v odpoledních hodinách, nejezte sladké, neberte si starosti do postele. Proměňte svoji ložnici ve svatyni spánku. Jen ticho a tma, žádná televize ani jiná elektronika. Pro kvalitní spánek je vhodná nižší teplota v ložnici než jinde v bytě.
  3. Informujte se. Život v nevědomosti ubíjí. Zjistěte si proto o ankylozující spondylitidě co nejvíce.
  4. Zameťte se stresem. Léčit se s chronickým onemocněním je zdrojem každodenního stresu. Zkuste najít něco, co vám bude od stresu pomáhat. Může to být dobrý film, humor, meditace, jóga, soustředění se na přítomný okamžik, … Opravdu věnujte čas tomu, jak se naučit zvládat stres.
  5. Získejte spojence. Ve dvou se to lépe táhne. Co takhle připojit se ke skupině lidí s podobnou nemocí? Sdílení osobních zkušeností a problémů s lidmi, kteří vám rozumí, pomáhá snášet těžkosti.
  6. Včas vyhledejte pomoc. Pokud smutek a pocity sklíčenosti překračují všechny snesitelné meze, je načase vyhledat odbornou pomoc. Psychoterapeut, který je specialistou na lidské trápení, vám jistě dokáže pomoct. Deprese i úzkost jsou léčitelné a terapie na ně obvykle dobře zabírá.

(brbr)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2675 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Připisujete to artritidě a zkoušíte bolest nohou rozchodit. Ale ta se jen zhoršuje. Proč? Protože taková bolest nemusí mít vůbec žádnou souvislost s vaším onemocněním.
8. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Pomozte si cvičením od bolestí zad

Pomozte si cvičením od bolestí zad

Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění.
16. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?
25. 10. 2021 Revmatoidní artritida
Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!
4. 10. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: