Novinky - revmatoidní artritida

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.

Bechtěrev a dýchání

Jak už bylo zmíněno, dechové problémy mívají u jedinců trpících ankylozující spondylitidou dvě hlavní příčiny. V první řadě mohou být dechové obtíže způsobené poškozením kloubů mezi jednotlivými páteřními obratli, mezi obratli a žebry a mezi žebry a hrudní kostí. Všechny tyto klouby jsou velmi důležité pro pohyby hrudního koše a jejich poškození může vést k bolestem při dýchání a omezení rozpínání hrudního koše. Plicní tkáň však může být poškozena i přímo působením autoimunitního zánětu, a to nejčastěji v podobě zánětu plicní tkáně vedoucího k tvorbě jizev a omezení vzdušnosti plic.

  • V rámci plicních komplikací může dojít také k rozvoji spánkové apnoe (dechovým pauzám během spánku zhoršujícím okysličení krve a tkání), pneumotoraxu („prasknutí“ plíce s nahromaděním vzduchu v hrudní dutině) a zápalu plic (infekce plicní tkáně).
  • Poškození plicní tkáně se podle výzkumů objevuje u 1–30 % nemocných, přičemž riziko rozvoje plicních komplikací stoupá s délkou trvání ankylozující spondylitidy.

Za zdravé plíce

Mezi rizikové faktory plicních komplikací patří kouření, působení škodlivých látek z okolního prostředí, nadváha, obezita a rostoucí věk. V rámci prevence se tak logicky uplatňuje zdravý životní styl. Důležitou úlohu v udržení funkce plicní tkáně zastává pravidelný pohyb a cvičení.

Jaká pohybová aktivita je v tomto směru nejvhodnější? Na jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože by měla být u jedinců s ankylozující spondylitidou upravována na míru zdravotnímu stavu a individuálním potřebám. Na tvorbě vhodného pohybového plánu se u jedinců s ankylozující spondylitidou podílí ošetřující revmatolog, rehabilitační lékař, fyzioterapeut a popřípadě také ortoped.

  • Obecně patří mezi aktivity vhodné pro udržení vitality a funkce plicní tkáně rehabilitační dechová cvičení, jóga a taj-či (cvičení se soustředěním na dech) a takzvaná aerobní cvičení zaměřená na kardiovaskulární (tedy i plicní) systém. Příkladem vhodného aerobního cvičení je například plavání, cvičení ve vodě, jízda na kole nebo svižná chůze.

(holi)

 

Zdroje:

https://ankylosingspondylitis.net/breathing

https://www.spineuniverse.com/conditions/spinal-arthritis/ankylosing-spondylitis/exercise-ankylosing-spondylitis

Hodnocení článku:
(698 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.
28. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Práce je často pro lidi s revmatoidní artritidou místem, kde alespoň na čas zapomenou na bolest a únavu. Dříve zvládali své pracovní povinnosti jen stěží, dnes spousta z nich v práci pokračuje díky novějším a účinnějším lékům. A také díky pochopení ze strany zaměstnavatelů.
9. 10. 2011 Revmatoidní artritida
Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: