Novinky - revmatoidní artritida

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.

Cílení na molekulární úrovni

Už samotný název poskytuje určité vodítko o principech fungování cílené léčby. Do kategorie cílené léčby se řadí různorodá skupina léků, které blokují chorobné procesy na molekulární úrovni. Jedná se o produkty genetického inženýrství, například v podobě protilátek podobných těm lidským. V léčbě revmatoidní artritidy se užívají léky blokující účinek molekul zánětu, díky čemuž dochází k zmírnění příznaků onemocnění. Zablokováním jedné z molekul zánětu dojde k přerušení celého zánětlivého řetězce, podobně jako se přeruší řetěz na kole při přetržení jednoho ocelového článku.

Ve formě injekcí nebo tablet

Cílená léčba je standardně podávána ve formě injekcí do žíly nebo do podkoží (podobně jako některá očkování). Dávkování se liší v závislosti na konkrétním přípravku, frekvence podání se většinou pohybuje od jedné dávky 1–2× týdně až po jednu dávku měsíčně. Nejnovější skupina léků řadících se do kategorie cílené léčby potlačuje zánětlivou odpověď přímo uvnitř buněk. Tyto léky jsou podávány ústy ve formě tablet.

Vyhrazena pro případy se střední a vysokou aktivitou choroby

Cílená léčba přichází ke slovu tehdy, když konvenční možnosti v léčbě revmatoidní artritidy selhaly. Jedním z důvodů je vysoká cena, podávání cílené léčby současně není bez rizika, kvůli tlumení zánětlivé odpovědi organismu zvyšuje náchylnost k infekcím. Efekt léčivých přípravků je však velmi vysoký, díky cílené léčbě se mohou do normálního pracovního a společenského života vrátit i jedinci s nejtěžšími formami revmatoidní artritidy. Včasné nasazení terapie může zpomalit či zastavit progresi onemocnění. 

V České republice spadá nasazení cílené léčby u revmatoidní artritidy do kompetence specializovaných revmatologických center, která individuálně hodnotí prospěšnost nasazení přípravku. Cílená léčba je v současnosti poměrně dostupná, je hrazena pojišťovnami u pacientů se střední a vysokou aktivitou choroby (DAS 28 skóre větší než 3,2), kteří nedostatečně reagují na konvenční chorobu modifikující antirevmatické léky, a tak se lidé s nejtěžšími formami onemocnění nemusí zbytečně obávat, že jim léčiva nebudou poskytnuta. 

(holi)

Zdroje:

1. https://www.nhs.uk/conditions/rheumatoid-arthritis/treatment/

2. https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis/understanding-biologic-treatments-for-ra#2

3. http://www.sukl.cz

Hodnocení článku:
(1590 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Společenský život s artritidou? Proč ne?

Společenský život s artritidou? Proč ne?

Revmatoidní artritida je více než jen onemocnění postihující klouby. Je to nemoc, která kompletně změní život pacienta. Kromě zdravotních obtíží nemocní často ztrácí i sociální kontakt. Přinášíme vám tipy, které vám pomohou se znova zapojit do společenského života.
8. 11. 2019 Revmatoidní artritida
Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
 Jezte ryby, mohou pomoci při revmatoidní artritidě!

Jezte ryby, mohou pomoci při revmatoidní artritidě!

Konzumace ryb, zejména pak jejich oleje, může pomáhat v léčbě pacientů trpících revmatoidní artritidou. To jsou závěry výzkumu britských a amerických vědců zveřejněné v populárněnaučném časopise Nature na podzim roku 2009.
15. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?
7. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: