Novinky - revmatoidní artritida

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.

Cílení na molekulární úrovni

Už samotný název poskytuje určité vodítko o principech fungování cílené léčby. Do kategorie cílené léčby se řadí různorodá skupina léků, které blokují chorobné procesy na molekulární úrovni. Jedná se o produkty genetického inženýrství, například v podobě protilátek podobných těm lidským. V léčbě revmatoidní artritidy se užívají léky blokující účinek molekul zánětu, díky čemuž dochází k zmírnění příznaků onemocnění. Zablokováním jedné z molekul zánětu dojde k přerušení celého zánětlivého řetězce, podobně jako se přeruší řetěz na kole při přetržení jednoho ocelového článku.

Ve formě injekcí nebo tablet

Cílená léčba je standardně podávána ve formě injekcí do žíly nebo do podkoží (podobně jako některá očkování). Dávkování se liší v závislosti na konkrétním přípravku, frekvence podání se většinou pohybuje od jedné dávky 1–2× týdně až po jednu dávku měsíčně. Nejnovější skupina léků řadících se do kategorie cílené léčby potlačuje zánětlivou odpověď přímo uvnitř buněk. Tyto léky jsou podávány ústy ve formě tablet.

Vyhrazena pro případy se střední a vysokou aktivitou choroby

Cílená léčba přichází ke slovu tehdy, když konvenční možnosti v léčbě revmatoidní artritidy selhaly. Jedním z důvodů je vysoká cena, podávání cílené léčby současně není bez rizika, kvůli tlumení zánětlivé odpovědi organismu zvyšuje náchylnost k infekcím. Efekt léčivých přípravků je však velmi vysoký, díky cílené léčbě se mohou do normálního pracovního a společenského života vrátit i jedinci s nejtěžšími formami revmatoidní artritidy. Včasné nasazení terapie může zpomalit či zastavit progresi onemocnění. 

V České republice spadá nasazení cílené léčby u revmatoidní artritidy do kompetence specializovaných revmatologických center, která individuálně hodnotí prospěšnost nasazení přípravku. Cílená léčba je v současnosti poměrně dostupná, je hrazena pojišťovnami u pacientů se střední a vysokou aktivitou choroby (DAS 28 skóre větší než 3,2), kteří nedostatečně reagují na konvenční chorobu modifikující antirevmatické léky, a tak se lidé s nejtěžšími formami onemocnění nemusí zbytečně obávat, že jim léčiva nebudou poskytnuta. 

(holi)

Zdroje:

1. https://www.nhs.uk/conditions/rheumatoid-arthritis/treatment/

2. https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis/understanding-biologic-treatments-for-ra#2

3. http://www.sukl.cz

Hodnocení článku:
(1589 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.
6. 6. 2010 Revmatoidní artritida
9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

Letní vedra často bývají větším zabijákem než blesky, vichry nebo povodně dohromady. Mnoha lidem s revmatoidní artritidou přináší právě horké počasí spoustu nepříjemností.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže, a v současnosti navíc experimentují s rozličnými chemickými a mechanickými stimuly, aby zlepšili její vlastnosti.
6. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Teplo si poradí se ztuhlými klouby, chlad zase se zánětem

Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které se objeví už v dětském věku. Jsou pro něj charakteristické bolesti, otoky a omezení pohybu v kloubu. Zejména bolest pak dokáže pořádně potrápit nejen dětské pacienty, ale i jejich rodiče. Ti pak vyzkouší kromě pravidelného rozcvičování i řadu léků s různým efektem.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: