Novinky - revmatoidní artritida

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci.

Revmatoidní artritida znamená zánětlivé onemocnění kloubů. Projevuje se jejich bolestivostí a postupným poškozením. Může ale postihovat i jiné orgány. Zkracuje délku života nemocných a také zhoršuje jeho kvalitu. Postihuje přibližně jedno procento populace a vyskytuje se již v mladém věku. Neznámá látka zvaná antigen vyvolá v těle tvorbu protilátek, které ničí měkké tkáně kloubu, jako jsou šlachy a svaly.

Základem je tréninkový program

Vědecká studie z Velké Británie prokázala, že pevný tréninkový program ve vzpírání může zlepšit kloubní funkce u lidí s mírným a dobře kontrolovaným stupněm revmatoidní artritidy. Uvedený trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.

Cvičit lze s trenérem i samostatně

Během dvanáctitýdenní studie dobrovolníci absolvovali třikrát týdně cvičení. Tento trénink zahrnoval například posilování bicepsů, tricepsů, přitahování a natahování končetin. Mimo jiné se ukázalo, že pro dosažení dobrých výsledků je nutné hned na začátku zvýšit svalovou sílu. Toho lze dosáhnout postupným zdviháním stále těžší a těžší zátěže. Pod vedením zkušeného instruktora jde nabývání svalové síly poměrně rychle. Po zvládnutí techniky vzpírání a zesílení svalů lze následně pokračovat v domácím cvičení.

Dříve než se rozhodnete cvičit, poraďte se s odborníkem. Zátěž je totiž nutné volit s ohledem na konkrétního pacienta a jeho fyzické možnosti, podotýká Samuele Marcora, Ph.D., fyzioterapeut působící na University of Wales. (ena) Zdroj:

Hodnocení článku:
(2269 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře...
6. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Nemocné klouby se nejvíce

Nemocné klouby se nejvíce "ozývají" na jaře

Aktivita revmatoidní artritidy v průběhu roku kolísá, mění se podle sezóny. Na jaře je obecně aktivita onemocnění vyšší, na podzim pak do určité míry "usíná" spolu s přírodou.
30. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Astronautům, kteří se vydají na dlouhé lety vesmírem, hrozí závažné poškození kostí. Za všechno přitom může stav beztíže. Kosmonautům se dostává nejlepší péče a lékaři se i snaží, aby jejich pobyt ve vesmíru byl co nejbezpečnější.
4. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: