Novinky - revmatoidní artritida

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci.

Revmatoidní artritida znamená zánětlivé onemocnění kloubů. Projevuje se jejich bolestivostí a postupným poškozením. Může ale postihovat i jiné orgány. Zkracuje délku života nemocných a také zhoršuje jeho kvalitu. Postihuje přibližně jedno procento populace a vyskytuje se již v mladém věku. Neznámá látka zvaná antigen vyvolá v těle tvorbu protilátek, které ničí měkké tkáně kloubu, jako jsou šlachy a svaly.

Základem je tréninkový program

Vědecká studie z Velké Británie prokázala, že pevný tréninkový program ve vzpírání může zlepšit kloubní funkce u lidí s mírným a dobře kontrolovaným stupněm revmatoidní artritidy. Uvedený trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.

Cvičit lze s trenérem i samostatně

Během dvanáctitýdenní studie dobrovolníci absolvovali třikrát týdně cvičení. Tento trénink zahrnoval například posilování bicepsů, tricepsů, přitahování a natahování končetin. Mimo jiné se ukázalo, že pro dosažení dobrých výsledků je nutné hned na začátku zvýšit svalovou sílu. Toho lze dosáhnout postupným zdviháním stále těžší a těžší zátěže. Pod vedením zkušeného instruktora jde nabývání svalové síly poměrně rychle. Po zvládnutí techniky vzpírání a zesílení svalů lze následně pokračovat v domácím cvičení.

Dříve než se rozhodnete cvičit, poraďte se s odborníkem. Zátěž je totiž nutné volit s ohledem na konkrétního pacienta a jeho fyzické možnosti, podotýká Samuele Marcora, Ph.D., fyzioterapeut působící na University of Wales. (ena) Zdroj:

Hodnocení článku:
(2267 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Tichý zánět ohrožuje srdce. Možná i to vaše

Tichý zánět ohrožuje srdce. Možná i to vaše

Myslíte si, že srdce ohrožují hlavně stres a rozčilování? Strašáků je mnohem více. A někteří jsou hezky skrytí. Jedním z nich může být zánět. Například lidé s artritidou a dalšími chronickými záněty mají až dvakrát vyšší riziko infarktu než ostatní.
14. 7. 2014 Revmatoidní artritida
Pomozte si cvičením od bolestí zad

Pomozte si cvičením od bolestí zad

Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění.
16. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: