Novinky - revmatoidní artritida

Zhubněte a přestaňte kouřit – jedině tak se můžete vyhnout revmatoidní artritidě

Zhubněte a přestaňte kouřit – jedině tak se můžete vyhnout revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida ohrožuje asi 0,8 % světové populace. Snížit pravděpodobnost jejího vzniku lze přitom změnou životního stylu. Na co se konkrétně zaměřit, vám napoví následující řádky.

Odborníci z Národní ústavu pro výzkum zdraví v Manchesteru v Anglii se zaměřili na to, které faktory životního stylu mohou negativně ovlivňovat rozvoj revmatoidní artritidy (RA). Do několikaleté studie zapojili více než 25 000 lidí ve věku 40 až 79 let. U 184 dobrovolníků došlo v průběhu studie ke vzniku revmatoidní artritidy (což odpovídá průměrné nemocnosti). Odborníci zjistili, že nejvýznamnější faktory, které zvyšují riziko vzniku této nemoci, jsou kouření a obezita.

Kouření

Vliv kouření na vznik revmatoidní artritidy potvrzují i další epidemiologické studie. Příčina doposud není jasná, nicméně pokud kouří jedinec s dědičnými sklony pro vznik RA, pravděpodobnost stoupne až dvojnásobně. V takovém případě kouření společně s rizikovými geny stimuluje imunitní systém k tvorbě specifických protilátek. Ty pak mají klíčovou roli při vzniku autoimunitního zánětu. Navíc samotné kouření má škodlivý vliv na klouby a podporuje vznik nitrokloubního zánětu. A v neposlední řadě také podporuje tvorbu revmatoidního faktoru (i u zdravých lidí). Pokud se kuřák nevzdá svého zlozvyku ani během nemoci, RA může mít v jeho případě komplikovanější průběh – může dojít i k postižení plic, ledvin a srdce.

Obezita

Nadváha zvyšuje riziko vzniku revmatoidní artritidy především u žen, které k ní měly sklon už kolem 18. roku věku. V této skupině je riziko vzniku RA o 35 % vyšší než ve zbytku populace. Riziko vzniku séropozitivní RA je větší dokonce o 50 % než u vrstevnic ve stejném věku. Pokud začaly mít ženy problémy s nadváhou v dospělém věku, riziko je jen mírně zvýšené.

Další faktory

Zvýšit riziko vzniku RA může také diabetes mellitus. Zajímavé je zjištění, že pozitivní roli může hrát mírná konzumace alkoholu. Studie, kterou uveřejnil British Medical Journal, ukázala, že ženy, které pijí více než 3 alkoholické nápoje týdně po dobu nejméně 10 let, mají o 50 % riziko vzniku RA nižší než ženy, které nepijí žádný alkohol. Tyto výsledky naznačují, že malá konzumace alkoholu je spojena s nižší mírou vzniku RA. Pozitivně působí i dlouhodobé kojení. Ženy, které kojily po delší dobu, jsou méně náchylné ke vzniku a rozvoji RA. Naproti tomu ženy, které měly dvě a více dětí, jsou více náchylné ke vzniku RA.

Výsledky těchto studií mohou pomoci vytvořit jednoduchý screeningový nástroj, který lékaři mohou využít k identifikaci pacientů se zvýšeným rizikem RA. Rizikovým jedincům může být doporučeno, jak postupovat v úpravě svého životního stylu, aby snížili riziko vzniku RA.

(tda)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(2340 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Vaše nemoc vám nemusí bránit dostatečně se věnovat dětem

Vaše nemoc vám nemusí bránit dostatečně se věnovat dětem

Vychovávání dětí a starost o rodinu není jednoduchý úkol ani pro zdravého člověka. Pokud trpíte artritidou, bude to pro vás znamenat mnoho přemýšlení a plánování navíc. Pokud se ale na vše pečlivě připravíte, může mít vaše nemoc na chod rodiny jen minimální vliv.
6. 2. 2011 Revmatoidní artritida
Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Revoluce v léčbě – tak se často hovoří o cílené terapii, která zabírá nejen na revmatoidní nemoci. Co je na ní tak zázračného? A kdy přichází při řešení artritidy na řadu?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i váš případ, neváhejte a jděte k lékaři. Možná máte tzv. vodu v koleni, která může signalizovat závažné onemocnění.
11. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
3. 11. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: