Existuje či neexistuje revma

Existuje či neexistuje revma

Spotřebitel.cz, 6.8.2009

Fakta o revmatických nemocech

  • Stejně jako u mnoha dalších chronických onemocnění hraje i při vzniku těch revmatických svou roli dědičnost.
  • Revmatoidní artritidou je celosvětově postiženo asi 1 % populace, její vznik je poměrně neobvyklý u dětí mladších patnácti let a ženy bývají postiženy přibližně třikrát častěji než muži.
  • Naproti tomu lupénka postihuje obě pohlaví stejně často, v populaci jsou postižena asi 2–3 %, a to především mladých lidí ve věku 15–25 let.
  • Dědičnost sklonů k Bechtěrevově chorobě je založena na dědičnosti antigenu HLA-B27, který výrazně zvyšuje riziko postižení. Tento antigen se vyskytuje asi u 7 % populace.

Co stojí za bolestmi nohou?

Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Tyto příznaky bývají způsobeny chronickým zánětem, který probíhá uvnitř kloubu. Ten se zpočátku projevuje otokem kloubu, jeho citlivostí a zvýšenou teplotou, charakteristická je i ztuhlost.

Mnoho lidí se proto domnívá, že revmatoidní artritida je onemocněním kloubů, ale není tomu tak. Jedná se o onemocnění imunitního systému.

Při revmatoidní artritidě je to právě váš imunitní systém, který napadá klouby, nezvratně je poškozuje a vyvolává v nich chronickou bolest. Z dalších orgánů jsou při artritidě nejčastěji postiženy plíce, ledviny, srdce a krevní cévy.

Čti více

Hodnocení článku:
(1805 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Revmatoidní artritida: léčbu se vyplatí zahájit včas

Revmatoidní artritida: léčbu se vyplatí zahájit včas

Když se řekne revma, většina lidí si představí stáří a s ním spojené změny na kloubech. Je to však mylné spojení. Opotřebování kloubů je příčinou artrózy, zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi, nezřídka i děti.
27. 1. 2016
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
2. 3. 2014
Obezita a lupénka – přesná souvislost se stále hledá

Obezita a lupénka – přesná souvislost se stále hledá

Nemocné s psoriázou trápí oproti běžné populaci prokazatelně častěji nadváha, nebo dokonce přímo obezita. Odborníci ale pořád váhají s jednoznačným tvrzením, že s nadměrnými kily spíše onemocníte lupénkou. Ono je to totiž možná právě naopak.
10. 7. 2013
Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
8. 1. 2014
S revmatem na kole aneb šlápněte do pedálů

S revmatem na kole aneb šlápněte do pedálů

Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech. Umožňuje totiž radost z pohybu i těm, kdo trpí postižením nosných kloubů.
21. 5. 2012
Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
10. 6. 2013
Inzerce: